Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Chuligańskie wybryki podczas oblewania wodą w Wielki Poniedziałek spotkają się z reakcją policjantów – ostrzega Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. 

Wielki Poniedziałek jest drugim dniem świąt wielkanocnych. Tradycyjnie to „lany poniedziałek”, tzw. „Śmigus-dyngus”. To zwyczaj, który na przestrzeni wieków zatracił jednak swój pierwotny charakter i zmienił się w powszechną zabawę oblewania wodą.

„Lany poniedziałek” szczególną popularnością cieszy się wśród młodych ludzi, których zachowania niejednokrotnie wykraczają poza nawias tradycji, przybierając formę chuligańskich wybryków.

Niewłaściwe obchodzenie wielkanocnego zwyczaju przejawia się w wylewaniu na przechodniów nadmiernych ilości wody oraz rzucaniem z budynków lub wiaduktów w kierunku przejeżdżających samochodów, pojemników wypełnionych wodą.

– Tego typu zachowania mogą powodować naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała oraz zniszczenie mienia: telefonu czy ubrania – ostrzega Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. Sprawcy narażają się na odpowiedzialność prawną za wykroczenie.

– A nawet przestępstwo, a także odpowiedzialność majątkową – twierdzą funkcjonariusze. Osoby, które poniosą straty, mogą dochodzić swoich roszczeń też na drodze postępowania cywilnego. Stąd apel o zachowanie rozsądku i umiaru w kultywowaniu „śmigusa– dyngusa”.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama