Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News
Reklama

Zły stan powietrza w Rzeszowie skłonił władze miasta do tego, aby w sytuacjach kryzysowych mieszkańcy mogli korzystać z darmowych przejazdów autobusami MPK.

– Gdy w Rzeszowie pojawi się smog oraz w przypadku gdy temperatura powietrza spadnie poniżej -15 stopni mieszkańcy będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej – ogłosił we wtorek Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Takie stanowisko wiąże się z tym, iż w miniony weekend została przekroczona norma  poziomu alarmowego dotycząca jakości powietrza w Rzeszowie. Darmowe przejazdy autobusami MPK mają mieszkańców  przekonać do tego, by zrezygnowali z jazdy samochodami i przesiedli się do autobusów.

Pierwsze darmowe kursy MPK zostaną wprowadzone w najbliższą środę. – Za każdym razem o bezpłatnej komunikacji będziemy informować na naszej stronie z jednodniowym wyprzedzeniem – wyjaśnia Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Z darmowych autobusów MPK mogą korzystać wszyscy, bez względu na to, czy ktoś jest właścicielem auta, czy nie. Nie ma też znaczenia adres zameldowania. Gdy w Rzeszowie będzie fatalna jakość powietrza, a termometry pokażą mniej niż -15 stopni to darmowa komunikacja miejska również zostanie wprowadzona.

Wprowadzenie darmowych przejazdów autobusami MPK przyniesie straty finansowe dla ZTM. – Większe straty pojawiają wówczas, gdy ludzie zaczną chorować – uważa Tadeusz Ferenc. – Opłaca się takie straty ponieść, by jakoś powietrza była lepsza – dodaje prezydent.

Anna Kowalska uważa, że podobną decyzję powinni podjąć również inni przewoźnicy, którzy wjeżdżają do Rzeszowa. – My mamy tylko 54 linie. Codziennie nasze powietrze zatruwa 76 obcych przewoźników: 78 autobusów PKS i 31 MKS-ów – wylicza dyrektor ZTM. – To są potężni truciciele – dodaje.

Darmową komunikację wcześniej wprowadziły dwa miasta: Kraków i Warszawa. Teraz dołączył do nich Rzeszów. Od kilku dni w stolicy Podkarpacia, podobnie zresztą, jak w i całej Polsce, jakość powietrza jest fatalna. Nad miastem unosi się smog, czyli „chmura” zanieczyszczeń gazowych i pyłów.

Wtorkowa mapa jakości powietrza w Rzeszowie już „tylko” częściowo pokryta jest czerwonym kolorem.

Zdjęcie: WFOŚ w Rzeszowie
Zdjęcie: WFOŚ w Rzeszowie

Z kolei środowa mapa już w trzech czwartych świeci na czerwono.  To oznacza, że jakość powietrza jest niebezpiecznie zła. Osoby i starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy podatne na zanieczyszczenia powietrza powinny bezwzględnie unikać wyjść na zewnątrz.

Pozostałe osoby powinny ograniczyć wyjścia do minimum, wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane.

Zdjęcie: WFOŚ w Rzeszowie
Zdjęcie: WFOŚ w Rzeszowie

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

30 KOMENTARZE

 1. Aleś ty człowieku głupi i naiwny jak dziecko. Dałeś sie naiwnie wkręcić jak dziecko w ogólnokrajową psychozę nie mającej nic wspólnego z faktami ani zdrowym rozsądkiem. Alert smogowy? przeciez to strona eko-oszolomow, ktorzy nie opieraja swoich mapek na zadnych badaniach. Jakby ci w tv nie powiedzieli, że jest smog to byś nic nie zauważył. 2/3 Rzeszowa to bloki ogrzewane przez miasto. Fabryk emitujących niebezpieczne związki jest od 15 lat zero dlatego, że zmusiły ich odpowiednie przepisy, normy środowiskowe i dyrektywy unijne. Auta dziś emitują ok 30x mniej spalin niż te które jeździły po Rzeszowie 20 lat temu. Co więcej nie ma żadnych rzetelnych badań potwierdzających, że smog w tym roku jest akurat większy niż rok temu czy 5 lat temu. Owszem jest złe powietrze ale nie prawdą jest, że jest najgorsze w Europie czy, że w tym roku jest gorsze niż rok czy dwa temu. Co do palenia weglem czy śmieciami to na terenie miasta wg danych ratusza z ogrzewania weglowego korzysta mniej niż 2% domów. Zamiast więc bredzić głupoty typowe dla ograniczonego półanalfabety uruchom szare komórki jesli jakieś masz, no chyba, że ten wyimaginowany smog ci je wyjadł.

 2. A gdzie byś ją ładował? Najbliższy punkt ładowania i jedyny w Polsce jest w Warszawie, w dodatku czynny od 9 do 17. Jakbyś tym autem jeździł zobaczyłbyś też, że nie jest warte swojej ceny. No ale ty pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy z ceny.

 3. Rzeszów news to jekies debile bo pisz nie jasno. Zarządzenie Nr VII/969/2017 mów ze przejazd będzie darmowy nie ma w nim o temperaturze.

 4. Jutro wszyscy jadą za darmo MPK bez względu na temperaturę, wiek, prawo jazdy itp.
  W związku z prognozowaną przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska złą jakością powietrza na obszarze Rzeszowa, wyraża się zgodę na nieodpłatne korzystanie z przejazdów środkami komunikacji miejskiej, organizowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego na obszarze Gminy Miasto Rzeszów oraz gmin sąsiadujących, do których wykonywane są połączenia autobusowe MPK. Nieodpłatne przejazdy komunikacją zostają wprowadzone w dniu 11 stycznia 2017 r. w godzinach 00.00 – 24.00. http://ztm.rzeszow.pl/nieodplatne-przejazdy-srodkami-komunikacji-miejskiej/

 5. W niedziele było wiadomo że smog poniedziałkowy będzie ogromny.
  W niedziele pisałem by na ten czas wprowadzić bezpłatną komunikację autobusową.
  Władze „innowacyjnego” miasta obudziły się z trzydniowym opóźnieniem, trudno – lepiej później niż wcale.
  Ale w tych „władczych głowach” dalej tkwi przekonanie że to przewoźnicy innych firm trują „innowacyjny” Rzeszów.
  Smog zabija nas od piątku. Trzy świąteczne dni, ruch samochodowy oraz autobusowy praktycznie nie istnieje, a smogu tyle że okna nie można na chwilę otworzyć.
  Kto wreszcie podejmie decyzje i poleci wymienić stare piece w domkach jednorodzinnych.
  Kto to całe towarzystwo podłączy do sieci miejskiej?
  Ja wiem że to kosztuje, ale zacznijmy coś z tym robić a nie kłaść marmury na 3-Maja!

 6. Bezsensowne. Główną przyczyną powstawania smogu jest niewłaściwe ogrzewanie domów. Przede wszystkim zły sposób spalania węgla i drzewa ( odsyłam do metody rozpalania od góry ) oraz stare nieprzystosowane do dzisiejszych standardów piece, o paleniu śmieciami nawet nie wspomnę, bo za to powinno się sadzać do więzienia albo nakładać surowe kary finansowe co w praktyce w ogóle nie jest stosowane ( ! )

 7. Jeżeli w Rzeszowie poprawi się temat połączeń autobusowych – pewnie, chętnie zostawię samochód na parkingu. Ale póki co, jest kiepsko i nie mam jak dojechać do pracy komunikacją miejską.

 8. WOW!! Miło ze strony władz ,, Stolicy imitacji,, że wprowadziły darmową komunikację całego ZTM. Szkoda tylko ,że tak późno, ale lepiej późno niż wcale. Przypomnę tylko że od długiego czasu takie akcje są wprowadzane w różnych miastach. Przy tak wysokich cenach ,które obowiązują w Rzeszowie darmowe przejazdy powinny odbywać się co drugi dzień. W Warszawie akcja obowiązuje we wszystkich środkach komunikacji ZTM ( pociągach KM, WKD w strefie wspólnego biletu ) Do tego dochodzą miejsca parkingowe. Skoro Rzeszów uważa się za miasto tak bardzo postępowe i tak strasznie ogromne to przede wszystkim niech takie akcje wprowadza się wtedy kiedy wymaga tego sytuacja a nie po fakcie. ,, Pan Tadeusz,, pewnie usłyszał ,że Warszawka robi darmową komunikację to nie chciał być gorszy. Dobre i to ale apeluję do władz wielkiej stolicy wszechświata aby na przyszłość byli na bieżąco. To by było na tyle. Pozdrawiam

 9. Palę „od góry” od 3 lat. Na opale się zaoszczędza, jedyny minus w przypadku miału węglowego jest taki, że należy poczekać aż się wypali aby rozpalić na nowo. Nie polecam dokładać na żar miału węglowego.

 10. pewnie chodziło mu o więcej stopni mrozu albo więcej stopni na minusie. oczywiście tego nie dopisał, ale przyczepić się można 😉

 11. Zresztą… już po sprawie, tekst został poprawiony. Dla zobrazowania o co całe zamieszanie zacytuję oryginał: „Gdy w Rzeszowie będzie fatalna jakość powietrza, a termometry pokażą więcej niż -15 stopni to darmowa komunikacja miejska również zostanie wprowadzona”.

 12. Liczba ludzi która zrezygnuje z samochodów będzie znikoma. Chyba tylko awaria samochodu jest w stanie przekonać kierowców. Ludzie mówią że samochody, że domy jednorodzinne…A duże elektrociepłownie? To jest pikuś w porównaniu z tym co robią samoloty. Gdyby tak w całej Polsce wstrzymać loty na jeden dzień, powietrze by się sporo oczyściło.

 13. na smog ruch na drogach ma wplyw, ale jest on raczej znikomy w porownaniu do palaczy z domow jednorodzinnych, ktorzy hajcuja smieciami, z plastikiem wlacznie. grunt ze sie pali, wnuczek niech choruje

  poczytajcie prosze o paleniu w piecach 'od gory’, zaoszczedzicie materialy i zdrowie nas wszystkich

Comments are closed.