Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News

Zły stan powietrza w Rzeszowie skłonił władze miasta do tego, aby w sytuacjach kryzysowych mieszkańcy mogli korzystać z darmowych przejazdów autobusami MPK.

– Gdy w Rzeszowie pojawi się smog oraz w przypadku gdy temperatura powietrza spadnie poniżej -15 stopni mieszkańcy będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej – ogłosił we wtorek Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Takie stanowisko wiąże się z tym, iż w miniony weekend została przekroczona norma  poziomu alarmowego dotycząca jakości powietrza w Rzeszowie. Darmowe przejazdy autobusami MPK mają mieszkańców  przekonać do tego, by zrezygnowali z jazdy samochodami i przesiedli się do autobusów.

Pierwsze darmowe kursy MPK zostaną wprowadzone w najbliższą środę. – Za każdym razem o bezpłatnej komunikacji będziemy informować na naszej stronie z jednodniowym wyprzedzeniem – wyjaśnia Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Z darmowych autobusów MPK mogą korzystać wszyscy, bez względu na to, czy ktoś jest właścicielem auta, czy nie. Nie ma też znaczenia adres zameldowania. Gdy w Rzeszowie będzie fatalna jakość powietrza, a termometry pokażą mniej niż -15 stopni to darmowa komunikacja miejska również zostanie wprowadzona.

Wprowadzenie darmowych przejazdów autobusami MPK przyniesie straty finansowe dla ZTM. – Większe straty pojawiają wówczas, gdy ludzie zaczną chorować – uważa Tadeusz Ferenc. – Opłaca się takie straty ponieść, by jakoś powietrza była lepsza – dodaje prezydent.

Anna Kowalska uważa, że podobną decyzję powinni podjąć również inni przewoźnicy, którzy wjeżdżają do Rzeszowa. – My mamy tylko 54 linie. Codziennie nasze powietrze zatruwa 76 obcych przewoźników: 78 autobusów PKS i 31 MKS-ów – wylicza dyrektor ZTM. – To są potężni truciciele – dodaje.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Darmową komunikację wcześniej wprowadziły dwa miasta: Kraków i Warszawa. Teraz dołączył do nich Rzeszów. Od kilku dni w stolicy Podkarpacia, podobnie zresztą, jak w i całej Polsce, jakość powietrza jest fatalna. Nad miastem unosi się smog, czyli „chmura” zanieczyszczeń gazowych i pyłów.

Wtorkowa mapa jakości powietrza w Rzeszowie już „tylko” częściowo pokryta jest czerwonym kolorem.

Zdjęcie: WFOŚ w Rzeszowie
Zdjęcie: WFOŚ w Rzeszowie

Z kolei środowa mapa już w trzech czwartych świeci na czerwono.  To oznacza, że jakość powietrza jest niebezpiecznie zła. Osoby i starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy podatne na zanieczyszczenia powietrza powinny bezwzględnie unikać wyjść na zewnątrz.

Pozostałe osoby powinny ograniczyć wyjścia do minimum, wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane.

Zdjęcie: WFOŚ w Rzeszowie
Zdjęcie: WFOŚ w Rzeszowie

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama