W pierwszy piątek października w ośrodku turystycznym PKL Solina pękła magiczna bariera dwóch milionów obsłużonych gości. Nowoczesna kolej gondolowa nad zaporą, działająca od zaledwie czterech sezonów, stała się prawdziwym magnesem przyciągającym turystów na Podkarpacie i jedną z najbardziej rentownych inwestycji turystycznych w Polsce.
Ośrodek turystyczny Polskich Kolei Linowych i Polskiego Funduszu Rozwoju, którego budowa kosztowała ponad 100 milionów złotych, okazał się spektakularnym sukcesem.
Inwestycja, która przerosła oczekiwania
Już w czwartym sezonie działalności dołączył do grona najpopularniejszych atrakcji w kraju, stając się trzecim największym ośrodkiem PKL pod względem ruchu i generowanych przychodów. Wyprzedzają go jedynie flagowe tatrzańskie lokalizacje – Kasprowy Wierch i Gubałówka.
Przedstawiciele inwestora podkreślają, że wysoka frekwencja sprawia, iż zwrot z inwestycji następuje w tempie znacznie szybszym niż pierwotnie zakładano. Co istotne, ośrodek osiągnął rentowność na poziomie EBITDA (wynik operacyjny przed potrąceniem odsetek, podatków i amortyzacji) już w pierwszym roku swojej działalności, co jest rzadkością w przypadku tak dużych projektów infrastrukturalnych.
Zdjęcia: SolinaGondola napędza turystykę w całych Bieszczadach
Sukces kolejki gondolowej ma bezpośrednie przełożenie na cały region. Statystyki Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej nie pozostawiają złudzeń – od momentu uruchomienia atrakcji, okolice Soliny notują znaczący wzrost liczby odwiedzających. Obecnie ruch turystyczny jest tu o 20 proc. wyższy niż w ostatnim roku przed pandemią.
Trend ten potwierdzają również dane z Urzędu Gminy Solina. Samorząd szacuje, że w 2025 roku ten malowniczy zakątek Bieszczadów odwiedzi łącznie blisko 1,5 miliona turystów. Inwestycja PKL i PFR stała się tym samym kołem zamachowym dla lokalnej gospodarki, stymulując rozwój bazy noclegowej, gastronomicznej i usługowej.

(oprac. mob)
Czytaj więcej:
![Pijany kierowca uderzył w słup i próbował uciec. 41-latek chciał zmylić policjantów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/kolizja-stalowa-wola2-218x150.jpg)



![Milion papierosów, dwie tony tytoniu i aresztowania. Służby rozbiły nielegalną fabrykę [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/nielegalna-fabryka-papierosow-kas-cbsp0-218x150.jpg)
![“Najtwardsi Strażacy” Polski wyłonieni w Rzeszowie. Dwa dni walki i ogromne emocje [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/najtwardszy-strazak-urzad-marszalkowski-11-218x150.jpg)

![Eksplozja i ogień o poranku. Hulajnoga elektryczna powodem groźnego pożaru w Rzeszowie [ZDJĘCIA, FILM] twardowskiego hulajnoga pożar](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/twardowskiego-218x150.png)
![Gwałtowna nawałnica. Zerwany dach, ewakuacja i burza… w komentarzach mieszkańców [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/stalowa-wola-skutki-nawalnicy-01-1-218x150.jpeg)
![Piekło w zakładzie przetwórstwa drewna. Całonocna bitwa strażaków z żywiołem [ZDJĘCIA] dankros pożar zaklików](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/niedziela-zaklikow-05-218x150.jpeg)





![Rdza już na starcie. Nowy dworzec autobusowy na Podkarpaciu [WIZUALIZACJE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/mielec-dworzec-autobusowy-wizaulizacje-11-218x150.jpeg)


![35. Rajd Rzeszowski 2026. Wielkie ściganie wraca na Podkarpacie. Znamy trasę i program [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/Rajd-Rzeszowski-2025-fotMaciejNiechwiadowicz0-218x150.jpg)


![Wypadek w Rzeszowie. Nie żyje motocyklista, ulica Sikorskiego częściowo zablokowana [ZDJĘCIA, WIDEO] wypadek-motocyklista-rzeszow-sikorskiego](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/wypadek-smiertelny-motocyklista-rzeszow-05-e1783172418108-218x150.jpeg)







![Które szkoły na Podkarpaciu uzyskały najlepsze wyniki matur? Rzeszów nie jest na czele! [RANKING]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/ekonomik-jaslo-218x150.jpg)




![Ruiny Zamku Sobień znów zachwycają. Historyczna perła Bieszczadów otwarta po renowacji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zamek-sobien-otwarcie-218x150.jpg)







![Pijany kierowca uderzył w słup i próbował uciec. 41-latek chciał zmylić policjantów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/kolizja-stalowa-wola2-100x70.jpg)


