Spektakl „Gwałt. Głosy”, inspirowany przerażającymi wynikami badań dotyczących przemocy seksualnej i sytuacji kobiet mających za sobą doświadczenie gwałtu, będzie można w czwartek zobaczyć w Rzeszowie.

Ogólnopolskie badania wśród 450 kobiet przeprowadziła w ubiegłym roku Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER oraz Stowarzyszenie na rzecz Kobiet Victoria w Rzeszowie.

Z badań wynika, że co czwarta kobieta ma za sobą doświadczenie próby gwałtu, a co piąta została zgwałcona, większość z nich została zgwałcona przez bliską sobie osobę, 95 proc. kobiet nikomu nie mówi o swoich doświadczeniach, ani nie zgłasza sprawy na policję czy do prokuratury.

Scenariusz do spektaklu „Gwałt. Głosy” w reżyserii Agnieszki Błońskiej napisała Sylwia Chutnik, ale to właśnie wyniki wspomnianych badań były inspiracją  do powstania sztuki. W „Gwałt. Głosy” występują trzy profesjonalne aktorki i kobiety, które były ofiarami przemocy lub pracowały z kobietami, które przemocy seksualnej doświadczyły.

Twórcy spektaklu sprzeciwiają się stereotypowemu założeniu, że kobieta jest winna przemocy seksualnej, gdyż prowokuje sprawcę strojem, mimiką, gestem. Krytykują niewydolność sądów, które często zbyt łagodnie traktują sprawców, a w oskarżeniach ofiar doszukują się chęci zemsty. Mówią o gwałcie, molestowaniu seksualnym w małżeństwie, rodzinie, najbliższym otoczeniu, który jest w naszym społeczeństwie tematem tabu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Poruszany jest temat braku siły na przeciwstawienie się agresorowi, przerażającym lęku, obawie przed społecznym napiętnowaniem i odrzuceniem.  „Gwałt. Głosy” wywołuje ogromne emocje, wbija w fotel, sprawia, że mamy ciarki na plecach i łzy w oczach, ale bije z niego ogromna siła, siła kobiet, które nie boją się mówić o przemocy.

Spektakl „Gwałt. Głosy” jest krzykiem ofiar pozbawionych głosu, którym zakazano mówić o przemocy, a nakazano wstydzić się i przepraszać. Jest głosem ofiar, które pozostawiono samym sobie, bez wsparcia i pomocy psychologicznej.

Premiera „Gwałt. Głosy” odbyła się 7 grudnia ub. r. w warszawskim Teatrze Powszechnym. W najbliższy czwartek (14 kwietnia) spektakl będą mieli okazję zobaczyć mieszkańcy Rzeszowa. Odbędzie się on w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury (budynek Estrady Rzeszowskiej za Galerią Graffica) przy ul. Jagiellońskiej 24. Na spektakl, który rozpocznie się o godz. 18:30, zaprasza Stowarzyszenie Victoria. Wstęp wolny.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama