Zdjęcie: Maciej Rałowski / Teatr im. W. Siemaszkowej

Oksana Czekaszyna, ukraińska artystka, która gra w spektaklu „Lwów nie oddamy” w rzeszowskiej „Siemaszce”, znów zachwyciła na ważnym polskim festiwalu teatralnym – „Boska Komedia”, który w grudniu odbywał się w Krakowie. 

Podczas 6. Festiwalu Nowego Teatru artyści z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. J. Słowackiego w Koszalinie przekonywali, że nieważne, czy teatr znajduje się na prowincji, czy jest jedną z głównych scen w Polsce, ważne jest to, co na niej powstaje.

Z takiego założenia po raz kolejny wyszedł Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, który choć na wschodniej „prowincji” Polski znów podbija serca jury jednego z najważniejszych teatralnych festiwali w Polsce – „Boska Komedia”, który odbył się w dniach 6-15 grudnia w Krakowie. To właśnie tam zaprezentowało się 15 najlepszych polskich scen, wśród których była także nasza „Siemaszka”.

– Nasz spektakl „Lwów nie oddamy” został zakwalifikowany do konkursu głównego INFERNO, konkurując z blisko 200 propozycjami zgłoszonymi przez wszystkie polskie teatry – informuje Monika Midura, sekretarz literacka Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Spektakle oceniało surowe, międzynarodowe jury, w skład którego wchodzili: dramaturg
i dyrektorka teatrów Stefanie Carp z Niemiec, organizator międzynarodowych festiwali teatralnych Dries Doubi z Belgii, reformator teatru w Pekinie Quian Cheng, dyrektor festiwalu Stanowego w Castlemaine w Australii Glyn Roberts, litewska producentka teatralna Kristina Savickiene oraz dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuk Dramatycznych Noorderzoon w Holandii Mark Yeoman.

„Siemaszka” znalazła się w gronie 6 laureatów, a Oksana Czerkaszyna została uznana za drugą najlepszą aktorkę Festiwalu. Jury postanowiło wyróżnić Czerkaszynę za „odważny i ekscytujący nowy głos w polskim teatrze”. Ponadto, ukraińską aktorka doceniono za  „utrzymanie uwagi publiczności swą obecnością i charyzmą”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„ Kiedy tylko opuszczała scenę, pragnęliśmy, by na nią wróciła” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu jury.

Nagroda dla Czerkaszyny to kolejny sukces na koncie spektaklu „Lwów nie oddamy” w reżyserii Katarzyny Szyngiery na prestiżowych festiwalach teatralnych. Spektakl jest  laureatem Grand Prix 54. Festiwalu KONTRAPUNKT w Szczecinie, Nagrody Specjalnej Jury 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni.

„Lwów… ” jest także laureatem nagrody zespołowej za grę aktorską 25. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz nagrody indywidualnej tegoż Konkursu dla najlepszej aktorki Oksany Czerkaszyny. W ubiegłym roku spektakl zdobył Nagrodę Dziennikarzy 5. Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama