Spektakl o ks. Jerzym Popiełuszce. Premiera w rzeszowskiej „Siemaszce”

Reklama

– To przedstawienie o człowieku, nie o ikonie – mówi Jan Nowara, dyrektor Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, oraz reżyser spektaklu „Popiełuszko”.

 

Jan Nowara premierowo w Rzeszowie w dniach 11 i 12 stycznia zaprezentuje wyreżyserowany przez siebie spektakl „Popiełuszko”, który jest misterium życia i śmierci księdza Jerzego. – Jest to przedstawienie o człowieku, nie o ikonie – zaznacza Jan Nowara.

Spektakl powstał z inicjatywy podlaskiej „Solidarności”, przy wsparciu władz Białegostoku i województwa podlaskiego. Swoją premierę miał w Białymstoku 21 października 2017 r. z okazji 33. rocznicy śmierci ks. Jerzego. Spektakl został wysoko oceniony przez widzów i krytyków, ale także rodzinę księdza Popiełuszki.

– To niesamowite wrażenie. Wszystko zostało pokazane tak, jak było. Najmocniejsze wrażenie zrobiła na mnie scena, jak nad Jerzym znęcali się w wojsku. Tak nam, rodzinie opowiadał, że tak robili z nim, z księdzem. Najważniejsze jest to – jak mówił – żeby „zło dobrem zwyciężać” – stwierdziła po białostockiej premierze siostra ks. Jerzego Teresa Boguszewska.

– Pokazano całą prawdę, to wszystko, co się działo z nim w wojsku, czy więzieniu ze szczurami, jak mu podrzucono ulotki. Wszystko to nam opowiadał i na tym spektaklu wszystko na nowo przeżyliśmy – dodawał brat błogosławionego – Józef i jego żona.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko połączył w sobie to, co ludzkie – z tym, co boskie. Człowieczeństwo ze świętością. Ten niepozorny kapłan stał się ikoną narodu i wiary. Głosił miłość i prawdę – tylko tyle i aż tyle. I choć dziś może się to wydawać, szczególnie młodym ludziom, niewiarygodne – siła tego przekazu zagroziła tak bardzo rządzącym w Polsce komunistom, że postanowili księdza zamordować.

W związku z tym, że żywili wobec niego i Kościoła wściekłą nienawiść, to zgotowali mu prawdziwą drogę krzyżową i śmierć w męczarniach. Chcieli go unicestwić, a tymczasem wzniecili niezwykły kult.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w Okopach koło Suchowoli. Po powstaniu „Solidarności” stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

Pokazom w „Siemaszce” towarzyszyć będzie wystawa poświęcona ks. Jerzemu Popiełuszce, organizowana przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Pokazy spektaklu odbędą się 11 stycznia o godz. 18:00 i 20:00 oraz 12 stycznia o godz. 11:00 i 20:00.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama