Reklama

„Bieguny” to opowieść o geniuszu romantycznego poety, który poniósł los sędziwych pingwinów wyruszających w samotną podróż w głąb Antarktyki po to, by umrzeć.

Rzeszowska premiera spektaklu „Bieguny” Teatru Maska w Rzeszowie i zespołu neTTheatre w reżyserii Pawła Passiniego zainauguruje w Rzeszowie w środę (23 września) 5. edycję festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor”. Spektakl odbędzie w Teatrze Maska o godz. 20:00.

W „Biegunach” Cyprian Kamil Norwid jawi się jako ten z romantyków, dla którego nie starczyło miejsca na podium. Bohaterowie najważniejszych tekstów „starszych braci” stają się więc sposobem poruszania się po nieskończonym.

Cyprian Kamil Norwid, poeta niedoceniony, odkryty przez późnych wnuków, wciąż zaskakuje. Nie mógł wziąć udziału w ekspedycji na Biegun Północny. Wymyka się więc z przytułku i wyrusza w samotną podróż po kres nocy. Zupełnie jak pingwiny pełne determinacji, dąży ku śmierci, po drodze pokonując komnaty z wielkimi postaciami romantyzmu.

Czwarty wieszcz to nieprzychylne określenie, gdyż mówi wprost, że nie zasłużył na podium. Tak też wyglądało życie Norwida. On nie zasłużył nawet na godne traktowanie. W Zakładzie św. Kazimierza na peryferiach Paryża zakonnice segregują pozostałe po martwym Norwidzie skrzynie pełne listów, wierszy i myśli. Nie zdają sobie sprawy, że dokonują wyboru wierszy pierwszego z wieszczy i jedynego.

Spektakl „Bieguny” ma także aktywować publiczność we współtworzeniu przedstawienia, w rzędach najbliżej sceny widzowie otrzymają kostiumy „stworów, jakie spotyka Norwid w swojej podróży”. Pozostała część widowni także będzie odpowiednio ucharakteryzowana.

5. edycja festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor” potrwa do 27 września. Przez pięć dni będzie można zobaczyć dziewięć spektakli. Gośćmi specjalnymi tegorocznych „Źródeł Pamięci” będą: Teatr im. St. I. Witkiewicza z Zakopanego, który pokaże dwa spektakle: „Witkacy – Appendix”, „Ccy-Witkac-Y Menażeria”, Trzeci Teatr Lecha Raczaka, który zaprezentuje „Misterium Buffo” i „Ach… Żyliśmy” oraz Malabar Hotel i Teatr Dramatyczny z Warszawy ze spektaklem „Don Juan” na tekstach Moliera i Bergmana.

Będziemy też mogli oglądać świetne muzyczne widowisko „Król Dawid – Live!” w wykonaniu Sambora Dudzińskiego. Swoje spektakle pokażą również teatry rzeszowskie. Oprócz „Biegunów”, Teatr O. de. La „Łagodną”, a Teatr Przedmieście premierową „Podróż”.

Oprócz spektakli podczas „Źródeł Pamięci” będą także prelekcje o teatrze, wystawy, promocje książek.

Bilety na spektakle w cenie 15 zł do nabycia w Teatrze Maska, na pozostałe wydarzenia wstęp wolny. Spektakl „Łagodna” w ramach akcji 60+Kultura, bilety dla osób po 60. roku życia w cenie 10 zł. Rezerwacje: tel. 17 85 01 360, lub 17 85 20 614.

(sl)

PROGRAM „ŹRÓDŁA PAMIĘCI. SZAJNA-GROTOWSKI – KANTOR”

23 WRZEŚNIA (ŚRODA)

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

– 19.00 Wernisaż wystawy JOANNA BRAUN / PINIE BAUSCH

– 20.00 „Bieguny” – rzeszowska premiera spektaklu; reż. Paweł Passini; neTTheatre i Teatr Maska w Rzeszowie

24 WRZEŚNIA (CZWARTEK)

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19

– 10.00 Promocja najnowszego numeru „Pamiętnika Teatralnego” w całości poświęconego Tadeuszowi Kantorowi (z udziałem Agnieszki Koecher – Hensel i prof. Jarosława Komorowskiego, redaktora naczelnego „Pamiętnika Teatralnego”)

– 10.30 Prelekcje: prof. Krzysztof Pleśniarowicz , Jaromir Jedliński, Roman Siwulak; prowadzenie dr Anna Jamrozek-Sowa

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

– 18.00 „Podróż” Teatru Przedmieście (premiera)

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

– 20.00 „Król Dawid – Live!” spektakl w wykonaniu Sambora Dudzińskiego, Teatr Muzyczny Capitol z Wrocławia

– 22.00 Spotkanie z twórcami; prowadzenie dr Michał Mizera

25 WRZEŚNIA (PIĄTEK)

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, ul. 3 Maja 19

– 10.00 Prelekcje: dr hab. Tadeusz Kornaś, prof. Zbigniew Osiński; dr Klaudiusz Święcicki, prof. Jose Alberto Ferreira, red. Andrzej Piątek; prowadzenie dr Anna Jamrozek-Sowa

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

18.00 „Misterium Buffo” Trzeci Teatr Lecha Raczaka

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

– 20.00 „Don Juan” Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy i Teatr Malabar Hotel

– 22.00 Spotkanie z twórcami; prowadzenie dr Michał Mizera

26 WRZEŚNIA (SOBOTA)

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

– 11.00 Dyskusja z udziałem gości festiwalu, m.in. Lecha Raczaka i Andrzeja Dziuka; prowadzenie dr Michał Mizera

– 18.00 „Ach… Żyliśmy.” Trzeci Teatr Lecha Raczaka

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

– 20.00 „Witkacy – Appendix” Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem

27 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

– 12.00 „Józef Szajna. 10 prawd z mojego życia” – film w reż. Ewy Grabowskiej

Teatr Przedmieście, ul. Reformacka 4

– 18.00 „Ccy-Witkac-Y Menażeria” Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem

Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13

– 20.00 „Łagodna” Teatr O. de. La

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama