Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Spektakl „Śpiewająca z Wilczkami” według scenariusza i w reżyserii Anety Adamskiej – Szukały. Kiedy? W niedzielę, 6 stycznia, w Teatrze Przedmieście.

Spektakl opowiada historię życia i twórczości Heleny Wilczek, ostatniej żyjącej ze słynnej Kapeli Wilczków z Rakszawy, wsi o bogatych tradycjach włókienniczych, gdzie przenikają się elementy dawnej kultury Lasowiaków i Rzeszowiaków.

– Spektakl z udziałem 85-letniej Heleny Wilczek będzie powrotem do czasów młodości naszej bohaterki i przełomowych wydarzeń jej życia, które wyznaczyły kolejne drogi jej los – zapowiada  Maciej Szukała z Teatru Przedmieście.

Ważnym elementem „Śpiewającej z Wilczkami” będzie muzyka grana na żywo przez muzyków teatru, którzy na podstawie archiwalnych utworów odtworzą skład instrumentalny kapeli Antoniego Wilczka.

– Dzięki nagraniom, przyśpiewkom, a także zapisom oryginalnych pieśni w starych zeszytach spróbujemy zachować pamięć odchodzącego już świata, który na naszych oczach powoli znika – dodaje Szukała. 

Jak zapowiadają twórcy spektaklu, charyzmatyczna postać Heleny Wilczek jest żywym nośnikiem tradycji, bogatej obyczajowości, nierozerwalnie związanej z obrzędowością i życiem starej, lasowiackiej wsi.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Sztuka jest zapisem wspomnień, najważniejszych wydarzeń życia Heleny Wilczek, jej młodzieńczych marzeń, niespełnionej miłości, radości macierzyństwa, życia rodzinnego, ale też tęsknoty i cierpienia. A wszystko bogato ubarwione starymi fotografiami i materiałami archiwalnymi.

Aneta Adamska-Szukała napisała scenariusz i wyreżyserowała spektakl. Zobaczymy ją również na scenie. W obsadzie także wspomniana Helena Wilczek, a także Kinga Szuberla, Krzysztof Adamski i Maciej Szukała. Ten ostatni odpowiada też za scenografię. Muzykę stworzyli: Jakub Adamski, Jan Niezgoda, Mirosław Kiełbasa.

Bilety w cenie 35 i 45 zł, rezerwacje pod numerem: 667 714 730.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama