Spiro – nowy wierzchowiec w podkarpackiej policji [ZDJĘCIA]

Reklama

Jest 4-letnim ciemnogniadym wałachem rasy holsztyńskiej, po odpowiednim przeszkoleniu wyruszy ze swoim opiekunem w patrol. Od niedawna podkarpacka policja ma nowego wierzchowca. 

 

W zakupie wierzchowca pomogły policji Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Krośnie i Lublinie wraz z podległymi im nadleśnictwami. Spiro to 4-letni ciemnogniady wałach rasy holsztyńskiej. Właśnie zasilił szeregi policji konnej w garnizonie podkarpackim.

– Gdy tylko zwierzę zaadaptuje się w nowym miejscu, rozpocznie szkolenie, po którym wyruszy ze swoim opiekunem w policyjny patrol – zapowiada Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. 

Próby i wstępne szkolenie nowego wałacha będzie trwało 30 dni na terenie Stadniny Koni Leśna Wola w Głogowie Młp. Po jego zakończeniu, koń rozpocznie szkolenie, by otrzymał atest I stopnia. To umożliwi mu służbę w miastach, gdzie jest mały ruch, i przy zabezpieczaniu imprez masowych o niskim stopniu ryzyka.

Ogniwo Konne Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie ma siedzibę w Zaczerniu, tworzy go 6 funkcjonariuszy oraz instruktor jazdy konnej. Spośród siedmiu koni, sześć ma atest II stopnia, mogą patrolować miejsca, gdy jest duży ruch, taki atest upoważnia też do przywracania porządku, np. podczas publicznych zamieszek. 

Policjanci-jeźdźcy i konie najczęściej patrolują tereny zielone, m.in. parki, lasy, czy tereny przywodne. Biorą również udział w akcjach poszukiwawczych. Policyjni jeźdźcy współdziałają z funkcjonariuszami Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie podczas zabezpieczania meczów i innych imprez masowych na Podkarpaciu.

Patrole policji konnej doskonale sprawdzają się w terenach leśnych. Są skutecznym straszkiem na sprawców niszczenia przyrody. 

(ram)

Zdjęcia: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama