Noc ze środy na czwartek to kolejny czas wzmożonej pracy podkarpackich strażaków. Nad naszym regionem przeszły kolejne burze, pojawiły się także intensywne opady deszczu.
W czwartek rano odbywa się też kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z niepokojącymi prognozami pogody i ryzykiem lokalnych podtopień.
160 interwencji w ciągu doby
W związku z sytuacją pogodową w Polsce w czwartek rano zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. W posiedzeniu wzięli udział m.in. wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak, a także przedstawiciele władzy centralnej w poszczególnych województwach.
W tym gronie była także wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul, która przedstawiła aktualną sytuację po burzowej nocy na Podkarpaciu. Nie zabrakło także przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej. O sytuacji w ciągu minionej doby mówi nam też starszy brygadier Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
– Poprzednia doba to w sumie ponad 160 interwencji polegających głównie na usuwaniu połamanych konarów, gałęzi i drzew leżących na jezdniach, czy chodnikach. To działania związane głównie z nawałnicą, która przeszła przez nasze województwo w poniedziałek. W działania zaangażowanych było blisko tysiąc strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej z województwa podkarpackiego. Nikt nie został ranny – relacjonuje przedstawiciel podkarpackich strażaków.
Sytuacja w kraju się uspokaja?
Rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski poinformował rano PAP, że noc minęła „bardzo spokojnie”. – Od północy do godziny 6.00 strażacy podjęli 27 interwencji związanej z usuwaniem skutków silnego wiatru i podtopień – przekazał PAP rzecznik KG PSP.
We wcześniejszym podsumowaniu dotyczącym środy Państwowa Straż Pożarna (PSP) informowała, że jednostki ochrony przeciwpożarowej (PSP i OSP) interweniowały 961 razy w związku z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi towarzyszącymi przejściu frontu atmosferycznego. Najwięcej interwencji odnotowano w woj. mazowieckim (199), podkarpackim (159), śląskim (145), małopolskim (129) oraz łódzkim (110).
Całkiem spokojna noc na Podkarpaciu
Działania strażaków polegały głównie na: usuwaniu wiatrołomów oraz udrażnianiu zatarasowanych dróg i szlaków komunikacyjnych, zabezpieczaniu uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych, udrażnianiu przepustów wodnych, wypompowywaniu wody z zalanych piwnic, posesji i ulic.
W akcjach na terenie całej Polski udział wzięło ok 800 pojazdów PSP. Ponadto uczestniczyło w niej ok. 5 200 strażaków (PSP i OSP). W porównaniu do poniedziałku, kiedy to podkarpaccy strażacy interweniowali łącznie ponad 1200 razy, noc ze środy na czwartek była znacznie spokojniejsza.
– To na szczęście była bardzo spokojna noc pod względem pogodowym zarówno dla mieszkańców jak i podkarpackich strażaków. Do zdarzeń wyjeżdżaliśmy jedynie sześć razy. Nasze działania polegały głównie na usunięciu połamanych konarów. W trzech przypadkach wypompowywaliśmy wodę z posesji, które zostały zalane wskutek intensywnych, krótkotrwałych opadów deszczu – mówi starszy brygadier Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
Zagrożenie ze strony rzek
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w nadchodzących godzinach na obszarach objętych ostrzeżeniami hydrologicznymi spodziewane są dalsze wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej z punktowymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych, szczególnie w zlewni górnej Wisły (w województwach: śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim).
„Na mniejszych rzekach, zwłaszcza górskich, możliwe są lokalne zalania. Zagrożeniem będą również miejscowe podtopienia na terenach zurbanizowanych” – przekazuje IMGW.
(oprac. BL / PAP)
Czytaj więcej:
Pierwsze pieniądze dla poszkodowanych przez burzę trafiły na konta gmin. Wiemy ile otrzymają
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.

![Zaginął 30-letni mieszkaniec Rzeszowa. Jego telefon milczy, trop urywa się w Hiszpanii [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zaginiony-nikodem-kobylarz4-218x150.jpg)

![Tragedia pod wodą. 60-latka nurkowała w jeziorze, jej życia nie udało się uratować [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/smierc-jezioro-tarnobrzeskie-1-1-218x150.jpg)
![Przemycali nielegalnych migrantów do Polski. Ukraińska grupa przestępcza rozbita [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/biosg-zatrzymani-ukraincy3-218x150.jpg)



![Chciał ukraść drzewo, doprowadził do pożaru. Spłonęło pół hektara lasu [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/pozar-lasu-lubaczow-218x150.jpg)


![Rzeszów centrum odbudowy Ukrainy? Kluczowa konferencja przyciągnie światowych liderów i biznes [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/fijolek-konrad-rzeszow-218x150.jpg)





![Ruszyła budowa kładki na rzece Strug. To inwestycja za miliony złotych [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/kladka-strug-rzeszow-3-1-218x150.jpg)
![Dramatyczne starcie z prawami fizyki na łuku drogi. Kolejny wypadek motocyklisty [ZDJĘCIA] motocyklista](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/motocyklist-wypadl-z-drogi-03-218x150.jpg)
![Chmielnicki Sprint pod Rzeszowem. Każdy kierowca może wystartować, trwają zapisy [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/chmielnicki-sprint2026-218x150.jpg)






![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-218x150.jpg)






![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)








![Zaginął 30-letni mieszkaniec Rzeszowa. Jego telefon milczy, trop urywa się w Hiszpanii [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zaginiony-nikodem-kobylarz4-100x70.jpg)
![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-324x235.jpg)
