Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Rzeszowska policja otrzymuje kolejne informacje o oszustwach. Tym razem mieszkańcy padają ofiarą spoofingu. 

Jak informuje rzeszowska policja, spoofing to nowa metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. Oprogramowane służy do zmiany numeru lub nazwy dzwoniącego. Oszuści w ten sposób podszywają się pod pracowników np. banków czy firm inwestycyjnych.

Oszuści dzwonią do właścicieli kont pod pozorem ochrony zgromadzonych pieniędzy, które ktoś w sposób nielegalny rzekomo próbował wypłacić. Nakłaniają swoich rozmówców do zainstalowania zdalnego pulpitu, dzięki czemu oszuści uzyskują dostęp do kont bankowych.

Uwierzyli w szybki zysk

Rzeszowska policja właśnie została powiadomiona, że na dane jednego z mieszkańców oszuści zaciągnęli pożyczkę, a w innym przypadku „wyczyścili” konto. Dwie kolejne osoby nawiązały współpracę z „portalami inwestycyjnymi”. Tak też działają oszuści. 

– Zaproponowali pośrednictwo w korzystnym zainwestowaniu oszczędności – relacjonuje nadkom. Adam Szeląg, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. 

Właściciele rachunków uwierzyli w szybki zysk i wpłacili na wskazane konto kilkaset złotych. Zainstalowali również zdalny pulpit. Gdy sprawcy uzyskali dostęp do kont, z jednego zniknęło kilka tysięcy złotych. Straty drugiego mężczyzny były jeszcze większe.

– Przestępcy nie tylko wyłudzili od niego pieniądze, ale zaciągnęli na dane pokrzywdzonego kredyt – dodaje nadkom. Szeląg. 

Uważaj! 

Policjanci przypominają, by korzystając z bankowości elektronicznej, uważać komu i jakie dane przekazujemy. Nie logujcie się do podejrzanych formularzy, nie klikajcie w podsyłane linki, korzystajcie z „dodatkowych weryfikacji”, nie dzwońcie na podawane wam numery.

– Sprawcy telefonują z numerów łudząco podobnych do numerów infolinii – ostrzegają policjanci. Nie kontynuujcie rozmowy, sprawdźcie na stronach swoich banków właściwe numery infolinii. Są one też nierzadko na naszych kartach bankomatowych. 

Do zalogowania wybierajcie tylko autoryzowane strony banków lub dedykowane aplikacje. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama