Rzeszów znalazł się na trasie koncertowej projektu „Spragnieni Lata” . Dzisiaj (20 lutego ) w klubie Life House wystąpi m.in. zespół Rita Pax z Pauliną Przybysz na czele. 

[Not a valid template]

 

„Spragnieni Lata” to największy zimowy projekt muzyczny w Polsce. Obejmuje on siedem miast. Trasa koncertowa zaczęła się 22 stycznia od Radomia i zakończy 20 lutego w Rzeszowie w klubie Life House.

Gwiazdami tegorocznej edycji „Spragnionych lata” są Rita Pax z udziałem Pauliny Przybysz, byłej wokalistki zespołu Sistars, oraz Gooral i The Dumplings, którzy będą promować piosenki ze swoich najnowszych krążków.

– Jesteśmy jak ciepły grzejnik dla wszystkich spragnionych wakacyjnych festiwalowych emocji. Rozpalimy najzimniejsze miesiące roku, kiedy świąteczny entuzjazm mija, a do wiosny wciąż daleko – zapowiada Paulina Przybysz.

Artyści bezkompromisowi

Organizatorzy już w zeszłym sezonie udowodnili, że zima może być równie gorąca jak lato. Tymon Tymański, dyrektor artystyczny trasy koncertowej „Spragnieni Lata, zaprasza tylko najgorętsze nazwiska polskiej sceny muzycznej: artystów bezkompromisowych, niezależnych, często bardzo młodych. Takich, którzy wnoszą nową energię, odważnie szukają własnego stylu, nie zawsze mieszczącego się w głównym nurcie, dzięki czemu wyznaczają zupełnie nowe kierunki.

– „Spragnieni Lata” to jeden z najszybciej rozwijających się projektów muzycznych w Polsce. Zamiast na mainstream, stawiamy na jakość. Prezentujemy dobrą, ambitną muzykę, artystów, którzy świetnie rozumieją współczesne trendy, są energetyczni i intrygujący. Nasz tegoroczny line-up to naprawdę fantastyczny powiew muzycznej świeżości – mówi Tymon Tymański,

W poprzednich edycjach „Spragnionych Lata” zagrali: Natalia Przybysz, Marika, L.U.C, Skubas, Julia Marcell, Xxanaxx i właśnie Tymon Tymański.

– Rita Pax jest totalnie analogowym składem, gra klasykę w najlepszym scenicznym wydaniu, Gooral zaskakuje różnorodnością stylistyczną, a The Dumplings, choć tak młodzi i na początku drogi, są „gotowym” zespołem. Świetnie grają, są niesamowicie osłuchani, wychowani na muzyce anglosaskiej i, co ważne, mają coś do powiedzenia. Trasa „Spragnieni Lata” najlepiej pokazuje, że mamy do czynienia ze zmianą pokoleniową na polskiej scenie muzycznej – uważa Tymon Tymański.

Powiew morskiej świeżości

The Dumplings to głos najmłodszego muzycznego pokolenia, który przebojem wdarł się do serc fanów. Zespół zadebiutował w 2013 roku, od razu zyskując zainteresowanie największych wytwórni płytowych i krytyki muzycznej, czego ukoronowaniem była nagroda Fryderyk w kategorii Debiut roku za 2014 rok.

Muzyka The Dumplings jest niezwykle emocjonalna, bezpretensjonalna i bezkompromisowa. Bazuje na nowoczesnej elektronice z głębokimi basami i chwytliwymi, melancholijnymi melodiami. „Morze, przestrzeń, mrok” – tak muzycy opisują swój nowy krążek „Sea You Later”, który będą promować podczas „Spragnionych Lata”.

The Dumplings mają już za sobą koncerty w Anglii, Francji, Meksyku i Japonii. Piosenki i muzyka zespołu znalazły się m.in. w filmie „Facet (nie)potrzebny od zaraz” i spektaklu „ONY Teatru im. Juliusz Ostrewy w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak jasny gwint, czyli Gooral!

„Kto zajmuje się muzyką w tym kraju i go dziś tu nie ma, ten jest podwójna dupa z uszami” – to słowa Jurka Owsiaka po występie Goorala z Mazowszem na Woodstocku 2012. Ten niesamowicie charyzmatyczny artysta samą swoją osobowością gwarantuje ogromną dawkę pozytywnej energii, a jego elektroniczna góralszczyzna rozgrzewa do czerwoności.

Popularność zaczął zdobywać w Psio Crew, elektro-góralskiej kapeli ziomalskiej, z którą nagrał krążek „Szumi Jawor Soundsystem” i zdobył nagrodę za najlepszy debiut od Piotra Metza i „Machiny”. W 2011 roku, już jako Gooral, zadebiutował płytą „Ethno Elektro”, a w 2013 wraz z Mazowszem wydał DVD. Swoją muzykę nazywa ethno elektro – połączenie electro, dnb i dubstepu z góralszczyzną. Na trasę „Spragnieni Lata” zapowiada coś wyjątkowego.

– W pierwszej połowie roku chcemy wydać nową płytę, zagramy zatem kilka utworów przedpremierowych – ujawnia Gooral.

Mieszanka retro z awangardą

Zespół Rita Pax z Pauliną Przybysz na czele wydał właśnie swoją nową płytę „Old Transport Wonders”. To już drugi album studyjny grupy.

– Wyróżnia go rzadko spotykane połączenie różnych stylów muzycznych: soulu i alternatywnego rocka z brzmieniem lat 60. Mówią o nas, że jest to mieszanka retro z awangardą. I chyba mają rację. Ta płyta to zapis naszego podejścia do muzyki – mówią członkowie Rita Pax.

Album „Old Transport Wonders” jest złożony i dojrzały, a jednocześnie niezwykle naturalny i szczery – być może dlatego, że zespół tworzą przyjaciele z dzieciństwa. W tekstach piosenek przeplatają się wątki retro-futurystyczne i science-fiction, a poważne sprawy potraktowane są z nutką ironii. Płyta często zmienia klimat, zabierając słuchacza w fascynującą podróż po muzycznym świecie.

Bilety na koncert kosztują 30 zł (przedsprzedaż) i 40 zł (w dniu koncertu). W Rzeszowie do kupienia w biurze Thorn & Emm przy ul. Cichej 4, sklepie Toxic  (ul. 3 Maja 30), w Podziemnej Trasie Turystycznej (ul. Rynek 26) oraz w sieci Ticket Pro. Początek koncertu o godz. 19:00.

KONKURS

W naszym konkursie, w którym do wygrania były cztery pojedyncze bilety na koncert, należało prawidłowo odpowiedzieć na pytanie: Jak ma na imię siostra Pauliny Przybysz, z którą tworzyła zespół Sistars?

Prawidłowa odpowiedź to Natalia Przybysz. Bilety na koncert wygrali: Izabela Kruczkowska, Mirosław Cios, Barbara Wolska i Bernard Muszyński. Zwycięzcy o wygranej zostali powiadomieni e-mailem. Gratulujemy.

Trasę „Spragnieni Lata” sponsoruje Cydr Lubelski.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

[sam id=”8″ codes=”true”]

Reklama