Zdjęcie: Youtube.com / Wirtualna Polska News

„Nigdy nie będziesz szła sama. Solidarnie z Joanną” – pod takim hasłem we wtorek (25 lipca) przed budynkiem policji w Rzeszowie odbędzie się protest. 

Historią pani Joanny z Krakowa od tygodnia żyje cała Polska. We wtorek nagłośniły ją „Fakty” TVN. Kobieta była w ciąży. W kwietniu postanowiła przerwać ciążę, zażyła tabletkę poronną, po której źle się poczuła. Pani Joanna zadzwoniła do psychiatry, a lekarka na numer 112, sugerując dyspozytorowi, że kobieta może chcieć odebrać sobie życie. 

Krakowscy policjanci pojechali na SOR szpitala wojskowego w Krakowie. Tam utrudniali pracę medykom. Pani Joannie zabrali telefon i laptop. „Policjantki kazały mi się rozebrać, robić przysiady i kaszleć. Rozebrałam się, nie zdjęłam majtek, bo wciąż jeszcze krwawiłam i było to dla mnie zbyt upokarzające, poniżające” – mówiła na antenie „Faktów” kobieta.

Kilka dni później, w rozmowie z krakowską „Gazetą Wyborczą”, pani Joanna zapewniała, że nie zamierzała odbierać sobie życia – czuła niepokój, potrzebowała uspokojenia i wyregulowania oddechu. Policja w tej sprawie nie ma sobie nic do zarzucenia. Politycy opozycji domagają się dymisji komendanta głównego policji gen. Jarosława Szymczyka. 

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie aborcji dokonanej przez panią Joannę. Ona sama twierdzi, że do przerwania ciąży nikt jej nie zmuszał, tabletki poronne zamówiła przez internet. Mimo tego, prokuratura bada, czy panią Joannę nakłaniano do aborcji. 

Joanna odarta z godności 

W związku z całą wstrząsającą historią kobiety, Manifa Rzeszów w najbliższy wtorek (25 lipca) organizuje protest przed siedzibą Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie przy ulicy Jagiellońskiej. 

Advertisement

„Joanna nie popełniła żadnego przestępstwa. Samodzielnie zamówiła, opłaciła i przyjęła tabletki poronne. Własna aborcja jest legalna! Policja odarła ją z godności, prawa do samostanowienia, a teraz jeszcze podaje do wiadomości publicznej jej informacje zdrowotne” – informuje Manifa Rzeszów. 

Wtorkowy protest odbędzie się pod hasłem: „Nigdy nie będziesz szła sama. Solidarnie z Joanną”. Uczestnicy protestu spotkają się o godz. 18:00 na rzeszowskim Rynku. Stamtąd przejdą pod KMP w Rzeszowie. 

„By okazać Joannie wsparcie. By wykrzyczeć niezgodę na takie traktowanie obywatelek i obywateli. By przypomnieć, że mamy prawo samodzielnie robić aborcję. By protestować przeciw postępującej putinizacji Polski. Joanno – jesteś odważna, jesteś dzielna. Stoimy za Tobą murem” – zapewnia Manifa Rzeszów. 

Zdjęcie: materiały organizatorów

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama