Rzeszowianka Dominika Kulaga wywalczyła wicemistrzostwo Polski na dystansie 50 m stylem grzbietowym podczas Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu kobiet i mężczyzn w Łodzi.

AMP odbyły się w dniach 1-3 kwietnia w Centrum Sportowo-Dydaktycznym Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”. Klub Uczelniany AZS Collegium Humanum reprezentowała Dominika Kulaga, studentka III roku psychologii Fili w Rzeszowie.

AMP są największą akademicką imprezą sportową na obiektach zamkniętych. W mistrzostwach wzięło udział ponad 900 studentów z 83 uczelni, a wśród  zawodników byli uczestnicy Igrzysk Olimpijskich w Tokio i wielu medalistów mistrzostw Polski.

Już w pierwszym dniu mistrzostw Dominika Kulaga awansowała w sesji porannej do Finału A i wywalczyła brązowy medal na dystansie 100 m stylem grzbietowym w klasyfikacji generalnej. Uległa jedynie Paulinie Peda (mistrzyni i rekordzistce Polski, olimpijce z Tokio 2021) oraz Zuzannie Herasimowicz (uczestniczce MŚ w Pływaniu w 2019 roku).

Dominika Kulaga wywalczyła jednocześnie na tym dystansie najlepsze miejsce wśród uczelni niepublicznych.

Drugi dzień Akademickich Mistrzostw Polski w Pływaniu przyniósł kolejny wspaniały sukces. Dominika, również w porannych eliminacjach awansowała do finału A i w biegu finałowym pokonała liczne utytułowane zawodniczki, nieznacznie ustępując jedynie Zuzannie Herasimowicz (uczestniczce mistrzostw świata w pływaniu w 2019 roku).

Dominka Kulaga zdobyła tytuł wicemistrzyni Polski oraz srebrny medal na dystansie 50 m stylem grzbietowym w klasyfikacji generalnej. Jednocześnie studentka również na tym dystansie wywalczyła najlepsze miejsce wśród uczelni niepublicznych. Co więcej, zapewniła swojej uczelni 10. miejsce w rankingu medalowym, pomimo mocnej konkurencji.

Rzeszowianka na co dzień trenuje w UKS Feniks Dębica pod czujnym okiem trenera Kacpra Fary. Ciężko pracuje każdego dnia. Na swoim koncie ma złote, srebrne i brązowe medale Akademickich Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Polski Młodzieżowców na dystansach 50 i 100 m stylem grzbietowym oraz 50 m stylem klasycznym.

Dominika to specjalistka stylu grzbietowego. Wielokrotnie była powoływana w skład pływackiej kadry narodowej. Dla zawodniczki to nie jest jeszcze koniec sezonu. Obecnie przygotowuje się do startu m.in. w Letnich Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu oraz do Europejskich Igrzysk Akademickich w Pływaniu.