Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

Kostka brukowa ściągnięta z ul. 3 Maja w Rzeszowie leży teraz w dwóch magazynach i czeka aż rzeszowski magistrat zdecyduje się ją ponownie użyć w innym miejscu. 

„Co stało się z kostką, którą ściągnięto z ul. 3 Maja?” – pytają w liście do redakcji Czytelnicy Rzeszów News. 

Okazuje się, że kostka ma się całkiem dobrze, ponieważ została z deptaka przeniesiona do dwóch magazynów znajdujących się na terenie Rzeszowa.

– Spora część ściągniętej kostki nadaje się do ponownego użycia – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

– Gdy okaże się, że na chodnikach w innych miejscach trzeba będzie wymienić kostkę, to wówczas zamiast kupować nową wykorzystamy tę, która została ściągnięta z ul. 3 Maja – dodaje Chłodnicki.

Kostka brukowa, która do tej pory stanowiła nawierzchnię jednej z najstarszych ulic w Rzeszowie, została wymieniona na jasne płyty granitowe o wymiarach 60 na 90 cm – część dla tylko dla pieszych,  30 na 60 cm – część, po której będą mogą jeździć samochody.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W nową nawierzchnię deptaka zostało również wmontowane 500 pamiątkowych płyt.

Ułożono je według kolejności zgłoszeń w dwóch rzędach od zbiegu ulicy Zamkowej i Alei Lubomirskich w kierunku Kościoła Farnego. Znajdują się one na głównej jezdni, a nie tak ja planowano na początku, w chodnikach. Koszt takiej „cegiełki” wynosił 250 zł.

Na deptaku pojawiło się również „okno czasu”, w którym znalazły się zrekonstruowana historyczna podbudowa dawnej ul. Pańskiej oraz 28 drobnolistnych lip, które wraz całą zielenią będą oświetlone oraz automatycznie nawadniane.

Modernizacja ul. 3 Maja kosztuje ponad  7 mln zł. Inwestycję realizuje firma Strabag. Deptak po przebudowie ma nawiązywać do wyglądu ul. 3 Maja sprzed drugiej wojny światowej. Prace związane z rewitalizacją deptaka mają zakończyć się już w tym miesiącu.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama