badania-egiptu-rzeszow

Od dziś w Galerii Rzeszów unikatowa wystawa „Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu”. Jedną z głównych atrakcji jest kopia sarkofagu i mumii egipskiej kapłanki Astet-iri-khet-es.

Osiągnięcia naszych rodaków w poznawaniu Afryki i badaniu starożytności tego kontynentu są współcześnie mało znane. A warto wiedzieć, że pierwszy człowiek na świecie, który samotnie przemierzył całą Afrykę… na rowerze, i to jeszcze w latach 30-tych XX w., to Polak, Kazimierz Nowak. Jego osiągnięcie, podobnie jak dorobek Tadeusza Smoleńskiego, głównego bohatera wystawy w Galerii Rzeszów, wywoływały ogromne zainteresowanie opinii publicznej.

Pierwsze mumie w Polsce

Wystawa „Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu” prezentuje polskich pionierów naukowych badań starożytnego Egiptu. Osiągnięcia naukowe Tadeusza Smoleńskiego, pierwszego polskiego egiptologa, prowadzącego badania w Egipcie na początku XX w., spowodowały, że do Krakowa trafiły już 140 lat temu cenne zabytki, w tym egipskie mumie. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Mumia i tomografia komputerowa

Dzięki wykopaliskom archeologicznym prowadzonym przez Smoleńskiego do dziś tego rodzaju badania są specjalnością Polaków. Kolejni bohaterowie wystawy to naukowcy z kolejnych pokoleń polskich egiptologów. Wnieśli oni znaczący wkład w badania egipskich mumii.

Na przełomie XX i XXI w. zrealizowano kompleksowy program badania mumii egipskiej Aset-iri-khet-es, która znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Było to pionierskie przedsięwzięcie w skali światowej. Badań mumii dokonano techniką tomografii komputerowej, która stosowania była dotychczas wyłącznie do diagnozowania chorób.

Sarkofag i mumia

Na wystawie w Galerii Rzeszów możemy zobaczyć kopię sarkofagu z mumią egipskiej kapłanki Astet-iri-khet-es. Liczący sobie ponad 2 tysiące lat oryginał znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. i 20 plansz obrazujących wybitne osiągnięcia Polaków w badaniach tajemniczego świata starożytnego Egiptu.

Zakres wystawy

1. Mumifikacji w starożytnym Egipcie i roli mumii (od leku do obiektu badań naukowych); dotyczy zarówno mumifikacji ludzi jak i zwierząt.

2. Grobowce w starożytnym Egipcie – symbol bogactwa i życia wiecznego.

3. Prezentacja zabytków starożytnego Egiptu w krakowskim Muzeum Archeologicznym.

Reklama