Zdjęcie: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Od 12 lutego, na drogach niemal całego kraju, będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych. Ma to związek z największymi manewrami NATO pod kryptonimem „Steadfast Defender 2024” i „Dragon-24”. 

Jak poinformowała Polska-Zbrojna.pl, ćwiczenia rozpoczną się 25 lutego i potrwają do końca maja. Żołnierze będą ćwiczyć na poligonach oraz w terenie przygodnym. Ponad 100 tysięcy żołnierzy z 32 państw weźmie udział w manewrach „Steadfast Defender 2024”.

Wojskowi z krajów sojuszniczych oraz partnerskich będą się szkolić przede wszystkim w Polsce, Niemczech i w krajach bałtyckich. Scenariusz ćwiczeń będzie inspirowany doświadczeniami i wnioskami z wojny na Ukrainie.

Od 12 lutego do końca maja, po drogach niemal wszystkich województw w Polsce należy się spodziewać zwiększonej liczby pojazdów wojskowych. Będzie je można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.

Ruch pojazdów tak zaplanowano, by w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i poddziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z policją.

– Zwracamy się do kierowców z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie – poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Ze względów bezpieczeństwa nie podajemy konkretnych godzin i dat przemieszczeń pojazdów wojskowych na terenie kraju – zastrzega DGRSZ. 

Wojskowi apelują, by nie publikować informacji i zdjęć z przejazdu kolumn, lokalizacji, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych samolotów.

– Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności – twierdzi DGRSZ. 

– Głównym celem natowskich manewrów jest przećwiczenie reakcji Sojuszu Północnoatlantyckiego na agresję Rosji przeciwko jednemu z krajów sąsiedzkich – informuje Polska-Zbrojna.pl

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama