Fot. Patrycja Mazur / Rzeszów News. Na zdjęciu prof. Stefan Chwin

W najbliższy poniedziałek prof. Stefan Chwin przyjedzie do Rzeszowa. W „Siemaszce” wygłosi wykład poświęcony pięknu i terroryzmowi w literaturze w ramach cyklu „Wielkie pytania w nauce i kulturze”.

W Teatrze im. W. Siemaszkowej 19 lutego (poniedziałek) odbędzie się wykład  prof. Stefana Chwina – jednego z największych znawców literatury, eseisty, wybitnego krytyka literackiego, pisarza, którego książki przetłumaczono na 20 języków, człowieka o szerokich horyzontach w ramach cyklu „Wielkie pytania w nauce i kulturze”. Cykl ten organizuje Wyższa Szkoła Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie.

Prof. Chwin podczas pobytu w Rzeszowie wygłosi wykład pt. „Terroryzm i piękno – między historią a literaturą”. Dlaczego? Bo uważa, że trudno o bardziej przeciwstawne sobie pojęcia jak terroryzm i piękno. A jednak kultura i sztuka europejska miała z terroryzmem problem i to nie tylko na płaszczyźnie kwestii moralnych.

Tak jak zmieniał się sam terroryzm, tak zmieniała się też postawa artystów, filozofów, publicystów wobec tego zjawiska. Inaczej sprawę widzieli artyści i myśliciele epoki romantyzmu, inaczej do terroryzmu podchodzono w drugiej połowie XIX wieku, inaczej w wieku XX i wreszcie jeszcze inaczej jest on odbierany i przedstawiany w sztuce dzisiaj, w pierwszych dekadach XXI wieku.

Rozrzut stanowisk był i pozostaje wielki, argumentacja, pojawiająca się w sporach, bywa złożona, a często paradoksalna. Jak na tym ogólnoeuropejskim tle rysowała się postawa pisarzy polskich? Jakie ujęcia i rozwiązania ideowe zderzały się ze sobą w polskiej literaturze, która dotykała tego tematu? Jak o terroryzmie myśleli wielcy polscy pisarze i publicyści?

Odpowiedzi na te pytania o godz. 17:00 w „Siemaszce” udzieli prof. Stefan Chwin. Spotkanie z pisarzem poprowadzi Wojciech Bonowicz – poeta, redaktor i felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale wcześniej należy zarejestrować się na www.wsiz.rzeszow.pl/wielkiepytania. Wygenerowany bilet w formie drukowanej należy zabrać ze sobą na spotkanie.

W dniu spotkania zajmowanie miejsc będzie możliwe od godz. 16:00. Rezerwacja biletów jest ważna do godz. 16:30. Podczas spotkania będzie możliwość nabycia publikacji prof. Chwina, a po spotkaniu porozmawiać z mistrzem i uzyskać dedykacje oraz autografy.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama