W poniedziałek w Paryżu rozpoczęła się jedna z największych imprez lotniczych na świecie – Paris Air Show. Wspólne stoisko ma tam Rzeszów, Podkarpacie i Dolina Lotnicza.

[Not a valid template]

 

Stoisko otworzył marszałek podkarpacki Władysław Ortyl. Jest jednym z blisko 2,5 tys. wystawców, którzy promują się podczas Paris Air Show. W otarciu naszego stoiska brał udział ambasador Polski we Francji Andrzej Byrt. W otwarciu wzięli udział również wiceprezydent Rzeszowa Stanisław Sienko oraz prezes Doliny Lotniczej Marek Darecki.

Promocja Podkarpacia

– Nie mogło nas tutaj zabraknąć. Naszą główną inteligentną specjalizacją jest lotnictwo i kosmonautyka. Paris Air Show to przede wszystkim spotkania biznesowe, którym poświęcone są pierwsze dni tej imprezy. Dla mnie szczególnie ważne były rozmowy z przedstawicielami Departament Handlu Międzynarodowego Stanu Waszyngton. To bardzo ważny i kluczowy dla nas partner. Po naszej wizycie w Chicago to ciąg dalszy starań samorządu województwa o jak najlepszą współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. Kierunek Amerykański jest dla nas priorytetowy – powiedział Władysław Ortyl.

– Jesteśmy już po raz czwarty na targach lotniczych w Paryżu. Nasz udział w tej prestiżowej imprezie jest niezwykle istotny dla promocji miasta i regionu. Cieszymy się, że robimy to wspólnie z województwem i Doliną Lotniczą – dodał Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa.

W trakcie otwarcia stoiska Marek Darecki, prezes Doliny Lotniczej, dokonał symbolicznego przyjęcia do klastra francuskiej firmy Mecafi. Przypomniał, że Dolina Lotnicza, mimo przegranego przetargu na śmigłowce dla polskiej armii przez PZL Mielec, DL wciąż bardzo dobrze się rozwija, a jej firmy planują utworzenie nowych miejsc pracy.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Black Hawk, WSK…

Na podkarpackim stoisku wystawione są m.in. modele (skala 1:10) śmigłowca Black Hawk oraz samolotu M28, produkowane w PZL Mielec, elementy silników z WSK Rzeszów, a także mniejsze elementy wyposażenia samolotów z firmy Poltra ze Stalowej Woli.

Marszałek spotkał się również z przedstawicielami firm Hispano Suiza, Pratt&Whitney oraz Safran. Był także na stoisku firmy Sikorsky Aircraft i rozmawiał z wiceprezesem firmy Caroline Vandedrinck. Wieczorem z kolei zaplanowane jest spotkanie z Urszulą Majorkiewicz, dyrektorem Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej we Francji oraz koktajl w polskiej Ambasadzie.

Targi potrwają do niedzieli. Towarzyszą mu efektowne pokazy lotnicze. W programie lotów jest m.in. samolot Bombardier, w którym część silnika powstaje w Dolinie Lotniczej, a także produkowany w polskiej firmie Margański&Mysłowski Plauner Swift.

Pierwsze dni przeznaczone są na rozmowy biznesowe dla firm, inwestorów. Od czwartku ekspozycje i pokazy będą dostępne dla publiczności. Organizatorzy szacują, że tegoroczną imprezę odwiedzi ponad 180 tysięcy zwiedzających.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama