Reklama

Bezpłatne badania i konsultacje lekarskie pod kątem profilaktyki udaru mózgu można dzisiaj (23 sierpnia) przeprowadzić w Millenium Hall w Rzeszowie. Odbywa się tam akcja edukacyjna „Stop udarom!”.

Akcja rozpoczęła się o godz. 10:00 i potrwa do 14:30. Oprócz udziału w badaniach i konsultacjach, można otrzymać materiały informacyjne oraz obejrzeć filmy i spoty na temat udaru w mini-kinie edukacyjnym. Wstęp wolny. Akcję „Stop udarom!” zorganizowała Fundacja Udaru Mózgu.

Udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci i głównym powodem niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. W Polsce do udaru dochodzi średnio co 8 minut, a więc co roku choroba występuje u około 60 tys.-70 tys. osób, z czego około 30 tys. umiera.

Tymczasem udar mózgu to jedna z nielicznych chorób zagrażających życiu, której ryzyko można ograniczać poprzez odpowiednią profilaktykę. Ponadto w przypadku udaru niedokrwiennego, który stanowi ok. 8 proc. wszystkich udarów, dostępna jest skuteczna terapia – do 4,5 godziny od pojawienia się pierwszych objawów możliwe jest podanie leku ratującego życie.

Celem akcji „Stop udarom!” w Millenium Hall jest podnoszenie świadomości na temat udaru mózgu – profilaktyki choroby oraz jej objawów i znaczenia szybkiej pomocy.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama