Screen z teledysku
Reklama

“Odwiedźcie nasze Podkarpacie. Widzicie, u nas można latać” – przekonują mali wykonawcy dziecięcego hymnu Podkarpacia “U nas można latać”. Stworzyło go Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin w Rzeszowie.

Autorem słów do hymnu jest niezastąpiony Jan Marković, którego zadaniem było napisanie niebanalnego, przystępnego dla dzieci tekstu, opowiadającego o wartościach regionu, jego kulturze i historii. To on napisał także tekst m.in. do przewodnika „Rzeszowskie spacery dla przedszkolaków”. 

– Słowa piosenki wpływają na wzmacnianie poczucia tożsamości regionalnej nie tylko u słuchaczy, ale również u osób wykonujących i słuchających ten utwór – wyjaśnia Monika Marković, wiceprezes Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin w Rzeszowie.

Piosenka swoim tekstem już od samego początku nawiązuje do lotnictwa, jednej z pięciu specjalizacji naszego regionu, który należy do stowarzyszenia “Dolina Lotnicza”. Podkreśla to także refren utworu, gdzie słyszymy: “Odwiedźcie nasze Podkarpacie. Widzicie, u nas można latać”. Autor słów, podkreślając piękno i możliwości rozwoju, jakie daje nasz region przekonuje także, że Podkarpacie to “miejsce, gdzie warto dorastać”.

Muzykę, która współgra z ciepłymi słowami tekstu, napisał Tomasz Drachus, pomysłodawca i organizator Rzeszów Jazz Festiwal. – Muzyka, podobnie jak tekst, jest dopracowana w każdym szczególe, a jednocześnie przystępna dla najmłodszych – lekka, wpadająca w ucho. Słuchanie jej wprawia w dobry nastrój i zachęca do wspólnego śpiewania – uważa Monika Marković. 

– Wykonawcami piosenki są dzieci i młodzież z Podkarpacia, niektórzy kształcą się wokalnie, inni dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzyką. Młodzi artyści spotkali się po raz pierwszy w dniu nagrania i dzięki fachowej dyrygenturze pod okiem Karoliny Kosak wspólnie wypracowali znakomite efekty – dodaje. 

W teledysku “zagrał” port lotniczy Rzeszów-Jasionka, gdzie kręcono zdjęcia do klipu. – Młodzi wykonawcy mieli możliwość wejść w miejsca niedostępne dla pasażerów. Port lotniczy udostępnił dzieciom nawet pas startowy, gdzie została nakręcona część wideoklipu – mówi Marković. 
 
Piosenkę nagrano w studiu nagrań Polskiego Radia Rzeszów przy współpracy z Jerzym Dziobakiem. Teledysk możecie zobaczyć TUTAJ.
 
(jg)
 
redakcja@rzeszow-news.pl
Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: