Reklama

Strefa płatnego parkowania może kosztować w Rzeszowie aż 11 milionów złotych. Dziś na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, władze Rzeszowa poproszą radnych o dodatkowe pieniądze.

Ogłoszony przez miasto przetarg na wykonawcę strefy płatnego parkowania, długo pozostawał nierozstrzygnięty. Dwukrotnie przesuwano termin otwarcia ofert. Aż wreszcie, pod koniec kwietnia okazało się, że za bardzo nie ma czego otwierać. Wpłynęła tylko jedna oferta, do tego – jak informował wtedy ratusz – „znacznie przekraczającą kwotę, jaką miasto chciało przeznaczyć na stworzenie strefy”, czyli 6 mln zł.

Czas nas goni

– Mieliśmy dwa wyjścia, albo unieważnić przetarg i rozpisać nowy, albo poprosić radnych o dołożenie pieniędzy – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta miasta. – Zdecydowaliśmy się na to drugie rozwiązanie, bo czas nas goni a nowy przetarg to kolejne dwa miesiące.

Władze miasta poproszą dziś radnych, żeby dołożyli do puli jeszcze ok. 5 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z oszczędności z innych przetargów.

Strefa płatnego parkowania musi w Rzeszowie zacząć funkcjonować jeszcze w tym roku. Jest jednym z elementów realizowanego w mieście programu transportowego, na który Rzeszów dostał dofinansowanie z Unii Europejskiej. Jeśli nie chce jej stracić, strefa musi być gotowa.

O zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, prezydent Tadeusz Ferenc poprosił 30 kwietnia. Andrzej Dec, przewodniczący rady, wyraził na to zgodę w ostatni poniedziałek i wyznaczył termin posiedzenia na 7 maja.

Zadanie wcale nie takie proste

Firma, która ostatecznie wygra przetarg, będzie musiała wykonać wszystkie prace, począwszy od zaprojektowania całego systemu płatnego parkowania aż po montaż i instalacje wszystkich urządzeń, m.in. 130 nowoczesnych parkomatów i 12 elektronicznych tablic, które będą rozmieszczone na terenie Rzeszowa i mają informować kierowców, gdzie najbliżej znajdą miejsce postojowe.

Do tego potrzebne będzie także specjalne oprogramowanie. Cały system ma być zarządzany z Centrum Obsługi Strefy Płatnego Parkowania, które ma powstać przy siedzibie Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów, przy ul. Hanasiewicza.

Wstępnie wiadomo, że cała strefa płatnego parkowania w Rzeszowie, ma się składać z dwóch podstref. W obu ma się znaleźć ok. 2,5 tys. miejsc parkingowych. Parkowanie w strefie będzie płatne w dni robocze od 9:00 do 17:00.

Za pierwszą godzinę parkowania w I podstrefie kierowcą mają zapłacić 2,5 zł, w II podstrefie 2 zł.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama