Wystartowali 1,5 roku temu, a finisz zaplanowali w sierpniu na torze Formuły 1 zrobionym przez siebie bolidem. To kolejny innowacyjny pomysł studentów Politechniki Rzeszowskiej.

Pomysł startu w prestiżowym konkursie Formuła Student zrodził się w głowach studentów Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. – W naszym kole naukowym jest rzesza sympatyków motoryzacji i to właśnie ta pasja nas połączyła – mówi Bartosz Zborowski, student logistyki Politechniki Rzeszowskiej. – Zaczęliśmy półtora roku temu, a planujemy skończyć latem tego roku.

Studenci chcą zbudować od podstaw bolid, który zaprezentują w sierpniu na węgierskim torze Gyor. W Kole Naukowym Formuła Student PRz są 22 osoby. Obecnie zespół zjednoczył się pod nazwą PRZ Racing Team. Opiekunem koła jest inż. Piotr Strojny. Biorą udział w międzynarodowym konkursie najlepszych uczelni technicznych Formuła Student, której celem jest zaprojektowanie oraz zbudowanie jednoosobowego bolidu wyścigowego.

– To nasz pierwszy projekt i zdajemy sobie sprawę, że z innymi prestiżowymi uczelniami, które od lat uczestniczą w konkursie, nasze szanse nie są największe, jednak walczymy – mówi Bartosz.

Faza pierwsza przedsięwzięcia obejmowała opracowanie rozwiązań technicznych, jakie zostaną zastosowane w bolidzie, stworzenie projektu inżynierskiego, oraz wykonanie trójwymiarowego modelu. – Projekt powstawał od podstaw. Regulamin konkursu jest bardzo restrykcyjny i kładzie szczególny nacisk na wytrzymałość pojazdu oraz jego dynamikę, statykę – wylicza Bartosz Zborowski. – Współpracuje z nami specjalista, który specjalnie zajmuje się aerodynamiką pojazdu, co jest kluczową sprawą w naszym pojeździe. To Łukasz Bereś. Brał udział również w innych projektach prowadzonych na politechnice, m.in. Legendary Rover.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Jednym z założeń zespołu jest nawiązanie współpracy z lokalnym przemysłem, po to by wspierał on rozwój przyszłej kadry inżynierskiej. Osoby zaangażowane w projekt pracują nad jego realizacją całkowicie non-profit. – W naszych działaniach wspiera nas głównie uczelnia oraz firmy, z którymi działamy na zasadzie barteru, czyli wymiany – wyjaśnia Bartosz. – Pracujemy na pełnych obrotach, bo oprócz budowy bolidu zajmujemy się jeszcze studiami, a czas nas goni.

Aktualnie zespół przygotowuję się do kluczowego etapu projektu – budowy bolidu wyścigowego. Na początku marca dzięki profesjonalnej pomocy firmy „GOSET” udało się powyginać, przygotować i zespawać elementy ramy pojazdu. Do stworzenia ramy wybrano wytrzymałą i stosunkowo lekką stal T45, która jest wykorzystywana w konstrukcjach profesjonalnych pojazdów wyścigowych. Budowane z niej są m.in. klatki bezpieczeństwa w samochodach klasy WRC oraz GT3.

Bolid zostanie zaprezentowany na zawodach kwalifikacyjnych w sierpniu na węgierskim torze Gyor. O całym projekcie studentów można czytać także na Facebook.com/przracingteam.

httpv://www.youtube.com/watch?v=o_BV9MLXi9o

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama