Aplikacja w telefonie dla osób niewidomych i niedowidzących stworzona przez studentów Politechniki Rzeszowskiej otrzymała wyróżnienie w konkursie informatycznym Image Cup zorganizowanym przez firmę Microsoft.

W skład wyróżnionego zespołu wchodzą  studenci wydziału elektroniki i informatyki PRz: Albert Stec, Aleksander Jasiewicz, Gabriel Niemiec i Mateusz Ryndak (studenci drugiego roku kierunku informatyka). Rolę opiekuna pełnił Marcin Jamro (Katedra Informatyki i Automatyki Politechniki Rzeszowskiej). Zaprezentowany przez nich projekt otrzymał wyróżnienie w Blueprint Challenge w kategorii World Citizenship, jako jeden z dziewięciu projektów opracowanych przez drużyny z całego świata.

Projekt dedykowany jest osobom niewidomym i niedowidzącym. Pełni on funkcję nawigacji wewnątrz budynków użyteczności publicznej, takich jak uczelnie, urzędy, czy też szpitale. Do określenia położenia użytkownika korzysta z umieszczonych wewnątrz budynku niedrogich nadajników Bluetooth, sieci Wi-Fi oraz kompasu. Aplikacja zainstalowana w telefonie komunikuje się z użytkownikiem za pomocą komend głosowych oraz opcjonalnie interfejsu graficznego. Użytkownik nie musi posiadać żadnych specjalnych urządzeń, gdyż wystarczy jedynie telefon z systemem Windows Phone z zainstalowaną aplikacją. Projekt studentów projekt zawierał nie tylko przygotowany szczegółowy opis techniczny aplikacji, lecz również model biznesowy.

– Osoba z dysfunkcją wzroku będzie mogła dotrzeć do każdego interesującego ją miejsca w budynku, gdyż prowadzić ją będzie nasza aplikacja przy pomocy komend głosowych. Z naszego projektu skorzystać będzie mógł również każdy z nas, ponieważ na ekranie telefonu będzie dodatkowo wyświetlana aktualna droga do celu – jak w zwykłej nawigacji samochodowej, z tym, że działającej w budynku. Otrzymanie wyróżnienia w tak prestiżowym konkursie jest dla nas ogromnym sukcesem. Wierzymy, że nasz projekt wkrótce wejdzie na rynek i będzie mógł pomagać osobom niewidomym, niedowidzącym, a także każdemu z nas podczas poruszania się w nieznanych budynkach. Sukces ten nie mógłby być możliwy bez odpowiedniej motywacji i wsparcia, za które dziękujemy naszemu mentorowi – panu Marcinowi Jamro – powiedzieli Albert Stec, Aleksander Jasiewicz, Gabriel Niemiec i Mateusz Ryndak, członkowie drużyny Lok-I, studenci Politechniki Rzeszowskiej.

Imagine Cup 2014 to już 12. edycja największego na świecie konkursu technologicznego, dla studentów i uczniów powyżej 16. roku życia.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama