Zdjęcie: Materiały Politechniki Rzeszowskiej
Reklama

– Stworzymy projekt, który nakłoni dzieci nie tylko do aktywności umysłowej, ale i fizycznej – mówią twórcy projektu SkyBot, który wygrał w konkursie CSR Masters – działaj z Henklem. Młodzi rzeszowscy naukowcy będą mogli swój projekt wcielić w życie.

Studenci Politechniki Rzeszowskiej są wśród zwycięzców drugiej edycji konkursu CSR Masters – działaj z Henklem. Dzięki temu dostaną 5 tys. zł na stworzenie robota SkyBot, który zachęca do aktywności fizycznej.

W konkursie mogli wziąć udział studenci wszystkich polskich uczelni, którzy opracowali autorski projekt działań prospołecznych o tematyce edukacyjnej, ekologicznej, zdrowotnej lub kulturalnej. Najważniejszy był cel, czyli stworzenie czegoś dla dobra szerszej społeczności.

Projekt konkursowy opracowało czterech studentów Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. SkyBot znalazł się wśród 9 pomysłów studentów z polskich uczelni wyróżnionych przez jury konkursowe.

Projektu ma zachęcać uczniów szkół na terenach wiejskich do aktywności fizycznej, a także zainteresować ich programowaniem poprzez wspólne budowanie robotów. To właśnie aktywność fizyczna będzie potrzebna do wprawienia robota SkyBot w ruch.

– Współpracujemy z młodzieżą szkolną prowadząc zajęcia o tematyce związanej z robotyką i informatyką. Pomyśleliśmy więc, że stworzymy projekt, który nakłoni dzieci nie tylko do aktywności umysłowej, ale i fizycznej – wyjaśnia Mateusz Salach, student Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz.

Zadaniem dzieci będzie złożenie własnego robota z otrzymanych modułów, a następnie za pomocą założonej na rękę, odpowiednio zaprogramowanej opaski, robot będzie wprawiany w ruch.

– Roboty sterowane ruchami dziecka będą brały udział w wyścigu. Zwycięży to dziecko, którego robot dzięki precyzji i szybkości wykonanych ruchów najszybciej dotrze do mety – tłumaczy Mateusz Salach.

Pomysłodawcy obiecują, że we wrześniu zaprezentują swój wynalazek dzieciom w zaprzyjaźnionym Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Nehrybce.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama