Zdjęcie: Amnesty International

10 osób i grup ludzi z całego świata, których prawa zostały złamane – to w ich obronie studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej od piątku do soboty (13-14 grudnia) będą pisać listy podczas 11. Maratonu Pisania Listów Amnesty International.

Akcja obrony więźniów sumienia potrwa dwa dni. Listy w WSPiA może napisać każda osoba, której nie jest obcy los innych ludzi. Maraton Pisania Listów w WSPiA organizuje, jak co roku, Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego i Praw Człowieka. Uczelnia uczestniczy w akcji Amnesty International nieprzerwanie od 11 lat.

Maraton organizowany jest zawsze w tygodniu, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku w WSPiA, oprócz tradycyjnych listów, będzie można także podpisać petycję on-line, dostępną na stronie Amnesty International. W miejscu pisania listów na terenie uczelni dostępne będą także komputery, a studenci będą pomagać w wypełnieniu petycji.

W tym roku podczas Maratonu Pisania Listów będzie można wstawić się w obronie młodych obrońców i obrończyń praw człowieka oraz inne osoby z Białorusi, Kanady, Chin, Egiptu, Grecji, Iranu, Meksyku, Nigerii, Filipin i Sudanu Południowego.

Niektóre z tych osób doświadczyły naruszenia swoich praw, gdy były jeszcze dziećmi. Należy do nich José Adrián z Meksyku, który miał 14 lat, kiedy został brutalnie pobity przez policję w drodze do domu ze szkoły. Domaga się teraz odszkodowania za swoje leczenie i zaprzestania przez policję arbitralnych zatrzymań w stanie Jukatan.

Wśród innych bohaterek i bohaterów tegorocznego Maratonu jest m.in. młodzież z Grassy Narrows – grupa młodych aktywistów z rdzennej społeczności w północno-zachodnim Ontario, zamieszkująca tereny skażone rtęcią, Sarah Mardini i Seán Binder – dwoje wolontariuszy-ratowników z Lesbos w Grecji, którym grozi do 25 lat więzienia za pomoc uchodźcom zagrożonym utonięciem na Morzu Śródziemnym.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na wsparcie czekają także Yasaman Aryani z Iranu, która przeciwstawiła się dyskryminującym przepisom nakazującym kobietom zasłaniania włosów i teraz musi spędzić 16 lat w więzieniu oraz Marinel Ubaldo, młoda aktywistka z Filipin, która po zniszczeniu jej domu przez tajfun Yolanda wzywa swój rząd do ogłoszenia stanu katastrofy klimatycznej i ochrony przyszłych pokoleń przed niszczycielskim wpływem zmian klimatu.

Aby wziąć udział w Maratonie Pisania Listów wystarczy w dniach 13 i 14 grudnia (piątek i sobota) odwiedzić budynek główny WSPiA przy ul. Cegielnianej 14. Członkowie Koła Naukowego Prawa Konstytucyjnego i Praw człowieka będą czekać na wszystkich zainteresowanych w patio uczelni – na I piętrze obok głównej auli. W pierwszym dniu listy będzie można pisać od 9:30 do 12:30, w sobotę od 10:00 do 12:30.

Więcej informacji na temat Maratonu Pisania Listów znajdziecie na amnesty.org.pl/maraton.

Zdjęcie: Materiały prasowe

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama