Innowacyjny pomysł przyspieszający wsiadanie pasażerów do samolotów znalazł się w finale światowego konkursu Airbus Fly Your Ideas. To dzieło studentów Politechniki Rzeszowskiej.

[Not a valid template]

 

Adrian Chudy i Paweł Dyrda, studenci III roku lotnictwa i kosmonautyki o specjalności pilotaż samolotowy, nad projektem Semi-automatic Express Boarding System pracowali pół roku. Pomagała im studiująca na London School of Economics Monika Matyja.

Studenci stworzyli drużynę Dream Team, która wzięła udział w odbywającym się co dwa lata największym na świecie konkursie lotniczym dla studentów Airbus Fly Your Ideas. Konkursowi patronuje UNESCO.

Jako pierwsi w Polsce

W tym roku do rywalizacji przystąpiło 518 drużyn z całego świata. Konkurs rozpoczął się w sierpniu ub. r., a na początku stycznia br. ekipa Dream Team została wybrana jako jedna ze 100 do rundy drugiej.

Przed drużyną postawiono zadanie napisania raportu zawierającego 5000 słów i opisującego przebieg badań nad projektem oraz stworzenia 2-minutowego filmu, prezentującego w kreatywny sposób drużynę i ich innowacyjny pomysł – przyspieszenie wsiadania pasażerów do samolotów.

Na czym ta innowacyjność dokładnie polega? Tego studenci nie mogą jeszcze zdradzać z powodu trwającego procesu ochrony własności intelektualnej.

– Mogę tylko dodać,  że przy niewielkich zmianach w infrastrukturze lotniskowej i zastosowaniu algorytmu zajmowania miejsc udało się podczas testów skrócić czas wejścia na pokład o 40 proc. – mówi Adrian Chudy.

Dla linii lotniczych każda minuta spędzona na lotnisku jest bardzo cenna. Im samolot krócej stoi na płycie, tym więcej jest w stanie wykonać operacji lotniczych.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Rzeszowscy studenci, jako jedyni z Polski, dotarli do finału konkursu w kategorii „Najlepsze wideo”. – Jeszcze nigdy w historii Airbus FYI studenci z Polski nie zaszli tak daleko – podkreśla Adrian Chudy.

Głosowanie do 17 maja

Osiem wybranych przez komisję drużyn walczy o głosy internautów, a ta która zdobędzie ich najwięcej do 17 maja otrzyma zaszczytny tytuł zwycięzcy. Nagrodami dla zwycięskiej drużyny są kamery GoPro.

– Bardzo cieszy nas fakt bycia docenionym. Od początku prac nad projektem chcieliśmy, by był on jak najbardziej dostosowany do wymagań przemysłu lotniczego i praktyczny w zastosowaniu – mówi Paweł Dyrda.

Monika Matyja mówi, że bez względu na to, jakie będzie rozstrzygnięcie konkursu, to był on dla niej wielką przygodą i na pewno nie zakończy praca nad dalszym rozwojem projektu.

– Już mamy głowy pełne nowych pomysłów i działań, które musimy podjąć, aby wprowadzić nasze rozwiązania w życie – mówi studentka.

Autorzy projektu potrzebują teraz głosów internautów, by wygrać w konkursie. Film możecie zobaczyć TUTAJ. Tam też odbywa się głosowanie.

Studenci podczas pracy w konkursie byli wspieranie przez swojego opiekuna naukowego dr. Piotra Grzybowski z Katedry Awioniki i Sterowania PRz.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama