Zdjęcie: Namysław Tomaka / Rzeszów News
Reklama

Prokuratura oskarżyła 20-letniego Michała P., studenta Politechniki Rzeszowskiej, o publiczne propagowanie faszyzmu. Młody mężczyzna przyszedł na zajęcia w koszulce z faszystowskim symbolem – jednostki SS.

– W poniedziałek skierowaliśmy do sądu akt oskarżenia przeciwko studentowi. Postawiliśmy mu dwa zarzuty: publicznego propagowania ustroju faszystowskiego. Mężczyzna przyszedł na wykład w koszulce, na której miał herb 14. Dywizji Grenadierów SS Galicja. 

– Drugi zarzut dotyczy posiadania przez studenta czterech koszulek w celu rozpowszechniania ustroju faszystowskiego. Koszulki znaleźli policjanci podczas przeszukania mieszkania w akademiku – mówi nam Piotr Pawlik, wiceszef Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów.

14. Dywizja Grenadierów SS Galicja to ukraińska dywizja utworzona w 1943 r. przez ukraińskich nacjonalistów i władze hitlerowskie. Zarzuca się jej zbrodnie wojenne, m.in. współudział w wymordowaniu polskich mieszkańców wsi Huta Pieniacka. Dywizja SS Galicja liczyła ok. 14 tys. ludzi. W lipcu 1944 roku została rozbita przez wojska radzieckie pod Brodami.

20-letni Michał P., który jest mieszkańcem województwa mazowieckiego, przyszedł na zajęcia w koszulce z faszystowskim symbolem 3 października ub. r. Policję o zdarzeniu powiadomił inny student, który w tym czasie był na auli Politechniki Rzeszowskiej. Śledztwo wszczęła prokuratura, która 20-latkowi postawiła zarzuty, a teraz skierowała przeciwko niemu do sądu akt oskarżenia.

– Student przyznał się do winy, złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Kara uzgodniona z prokuratorem to 2 tys. zł grzywny dla mężczyzny. Teraz tę karę musi jeszcze zatwierdzić sąd – dodaje prokurator Pawlik.

W sprawie studenta wewnętrzne postępowanie wszczęła także Politechnika Rzeszowska. Za publiczne propagowanie faszyzmu w Polsce grozi do dwóch lat więzienia. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.