Fot. Arkadiusz Surowiec. Na zdjęciu Łukasz Kolman

Łukasz Kolman, student Politechniki Rzeszowskiej, otrzymał nagrodę główną za „Urządzenie do wspomagania osób niewidomych i niedowidzących” podczas VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Student-Wynalazca”.

Łukasz Kolman studiuje mechatronikę na Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz.  Łukasz zaprojektował laskę, która może w znacznym stopniu wspomóc wszystkie osoby z wadami wzroku. Na froncie i po bokach końca laski znajdują się czujniki odbiciowe do skanowania wokół najbliższej przestrzeni. Wraz ze zbliżaniem się do przeszkody, urządzenie informuje użytkownika sygnałem dźwiękowym. Sygnał jest szybszy im bliżej osoba znajdzie się przeszkody.

– Urządzenie pozwala w bardzo komfortowy i bezpieczny dla użytkownika sposób poruszać się w przestrzeni miejskiej lub we własnym domu. Urządzenie mieści się w dłoni, jest lekkie i nie zajmuje dużo miejsca, jest wyposażone w zaawansowane moduły, m.in. GPS, GSM, Bluetooth, podzespół radiowy, mechanizm samobalansujący, które sprawiają, że ma ono znacznie większe zastosowanie i możliwości niż tradycyjna laska dla osób niewidomych i niedowidzących – podkreśla Anna Worosz, rzecznik Politechniki Rzeszowskiej. Laskę można wyposażyć w inne dodatkowe moduły dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Łukasz Kolman za zdobycie nagrody głównej w konkursie „Student-Wynalazca” weźmie udział w 45. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Ponadto laureaci oraz wyróżnieni wezmą udział w Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków. A wśród wyróżnionych jest dwóch studentów PRz: Wojciech Kłos i Wojciech Puzio. Obaj są absolwentami kierunku mechatronika.

Wojciech Kłos zaprojektował mechatroniczne urządzenie do rehabilitacji ręki i przedramienia, zaś Wojciech Puzio urządzenie wspomagające komfort i bezpieczeństwo osób starszych i niepełnosprawnych.

Współtwórcą i opiekunem naukowym studentów jest dr inż. Jacek Stanisław Tutak, pracownik Katedry Mechaniki Stosowanej i Robotyki Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!
Fot. Arkadiusz Surowiec. Na zdjęciu Łukasz Kolman i Wojciech Puzio
Fot. Arkadiusz Surowiec. Na zdjęciu Łukasz Kolman i Wojciech Puzio

Organizatorem konkursu „Student-Wynalazca” jest Politechnika Świętokrzyska. W siedmiu edycjach konkursu zgłoszono w sumie 529 rozwiązań. W tym roku do konkursu nadesłano 90 rozwiązań z 25 uczelni z całej Polski. Każdy wynalazek charakteryzuje się innowacyjnymi rozwiązaniami,  a opracowanie takiego projektu jest sporym wyzwaniem.  

Konkurs „Student-Wynalazca” jest adresowany do studentów, doktorantów i absolwentów, którzy w trakcie studiów zostali twórcami/współtwórcami wynalazku lub wzoru użytkowego/przemysłowego chronionego prawem wyłącznym lub zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym RP.

Do konkursu mogą być również zgłoszone wynalazki i wzory użytkowe, które powstały w ramach współpracy międzynarodowej, których współtwórcami są studenci zagranicznych uczelni.

Zdjęcie: Arkadiusz Surowiec. Na zdjęciu Łukasz Kolman
Zdjęcie: Arkadiusz Surowiec. Na zdjęciu Łukasz Kolman

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama