Jakub Ochnio, student Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, otrzymał I nagrodę w konkursie BZ WBK Press Foto za cykl powstały na Marszach Niepodległości w latach 2011 i 2013. Przyznany laur przypadł w kategorii „wydarzenia”, uchodzącej za najtrudniejszą i zarazem najbardziej prestiżową.

[Not a valid template]

 

– Cykl Jakuba wyprzedził m.in. poruszające zdjęcia z Syrii autorstwa Macieja Moskwy (zdobywca tytułu Zdjęcie Roku) oraz reportaż Jakuba Kamińskiego (PAP) z Góry Grabarki. Selekcji z kilku tysięcy zdjęć dokonało jury w składzie: Tadeusz Rolke, Tomasz Tomaszewski, Marek Grygiel, Anna Bohdziewicz, Waldemar Kompała – mówi Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

BZ WBK Press Foto to jeden z dwóch najważniejszych konkursów polskiej fotografii prasowej. Od 10 lat biorą w nim udział jedynie profesjonaliści pracujący dla redakcji, agencji oraz jako freelancerzy. Jakub Ochnio jest jedynym tarnowianinem obecnym w czołówce polskich fotoreporterów obecnych na Grand Press Photo czy BZ WBK Press Foto.

24-letni Jakub Ochnio jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE. W centrum jego zainteresowania leży człowiek w ujęciu dokumentalnym i reportażowym.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Ochnio jest zdobywcą tytułu Artiste FIAP (AFIAP) nadanego przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej. Dotychczas jego prace były publikowane na blisko 130 wystawach w Polsce, Macedonii, Serbii, Słowenii, Turcji, Chorwacji, Litwie, Czarnogórze, Argentynie, Francji, Hiszpanii i USA. Finalista Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto oraz The Circle of Life (Vilnus Photo Circle). Otrzymał ponad 60 nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach w tym tzw. Oscara fotografii – 2 nagrodę na International Photography Awards Współpracownik Agencji Fotografów FORUM.

Jakub Ochnio to student etnologii (UWr), socjologii (UWr) oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej (WSIiZ). Trzykrotny stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pracownik Katedry Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej WSIiZ w Rzeszowie. Naukowo eksploruje komunikologię, semiologię oraz socjologię/antropologię wizualną.

Wielokrotnie prowadził wykłady i warsztaty z reportażu, dokumentu, fotoedycji, historii fotografii oraz portretu prasowego (m.in. ze środków Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Pracy).

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama