Zdjęcie: Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska

Aleksandra Pasich, studentka lotnictwa i kosmonautyki PRz, zajęła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepszą pracę dyplomową z zakresu lotnictwa pasażerskiego i transportu cargo.

1. nagrodę w konkursie LOT-u Aleksandra Pasich zdobyła za pracę „Location of entry and exit points in Free Route Airspace and its impact on flight efficiency”, którą prowadzi dr hab. inż. Andrzej Majka, prof. PRz, kierownik Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej.

Praca dotyczy poprawy efektywności lotu w Przestrzeni Lotów Swobodnych (Free Route Airspace – FRA). Sprawdzono w niej, jaki dystans mógłby zostać zaoszczędzony, gdyby wprowadzono tzw. transgraniczną FRA, czyli zapewniono załogom swobodę planowania przekraczania granic państw w dowolnych, wybranych przez nich miejscach.

– Przeprowadzone obliczenia i symulacja wskazują na redukcję dystansu, czasu lotu, zużycia paliwa, emisji dwutlenku węgla i kosztów operacyjnych. Pozwoliłoby to również zwiększyć przepustowość europejskiej przestrzeni powietrznej – przekazuje Damian Gębarowski, rzecznik Politechniki Rzeszowskiej.

1. miejsce premiowano biletem lotniczym dla dwóch osób oraz płatnym 3-miesięcznym stażem w LOT.

Wyróżnienia dla PRz

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W kategorii prace inżynierskie i licencjackie wyróżniono także absolwentkę lotnictwa i kosmonautyki Hannę Neroj – za pracę poświęconą wpływowi wprowadzenia nowych procedur związanych z FRA na obciążenie pracą i świadomość sytuacyjną kontrolerów ruchu lotniczego. Jej promotorem był dr hab. inż. Andrzej Majka, prof. PRz.

W kategorii prace magisterskie wyróżnienie przyznano z kolei Bartoszowi Ciskowi, który jest absolwentem kierunku logistyka PRz. Cisek badał wpływ technologii biometrycznej na rozwój lotnictwa pasażerskiego, a promotorem jego pracy był dr inż. Marek Barć.

Do kapituły konkursowej zaproszono przedstawicieli 20 najważniejszych uczelni w kraju, m.in. Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Politechniki Rzeszowskiej. PRz reprezentował prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem.

Do konkursu nadesłano 96 prac, w tym 54 prace magisterskie i 42 prace inżynierskie i licencjackie.

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama