Drużynie Power of Vision z Rzeszowa nie udało się wygrać w światowych finałach konkursu Imagine Cup 2014, ale już sam w nich udział jest ogromnym sukcesem.

[Not a valid template]

 

„Niestety, nie udało się zająć miejsca na podium Microsoft Imagine Cup, ale i tak wygraliśmy! Nasz produkt obejrzało tysiące pracowników Microsoftu i osób ze świata IT oraz potencjalni inwestorzy. Wierzymy, że nawiązane znajomości zaowocują. Dziękujemy Wam” – napisali w piątek wieczorem na Facebooku członkowie Power of Vision.

– Konkurencja była bardzo silna. Projekt, który zajął pierwsze miejsce w kategorii World Citizenship, zrobił na nas bardzo duże wrażenie – był poparty solidną wiedzą technologiczną. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy tutaj przyjechać, ponieważ nawiązaliśmy dużo znajomości i w przyszłości mamy szansę na pracę tutaj, w Microsoft – powiedział Norbert Pisz, członek drużyny Power of Vision.

– Mieliśmy też okazję do wypróbowania naszego projektu i zaprezentowania go ludziom z całego świata. Być może znaleźliśmy nawet przyszłych inwestorów, dzięki którym uda nam się rozwijać projekt w przyszłości – dodał Norbert.

Rywalizowali z 12 drużynami

W piątek w Seattle zakończyły się światowe finały największego konkursu technologicznego dla studentów – Imagine Cup 2014. Polskę reprezentowali studenci Politechniki Rzeszowskiej: Sylwia Perykasza, Norbert Pisz, Daniel Pomianek, Tomasz Pleśniak i Piotr Wrotny. Ich drużyna Power of Vision startowała w kategorii „Projekty Społeczne” (World Citizenship.

Rzeszowscy studenci prezentowali projekt „Face Controller”, umożliwiający sterowanie komputerem jedynie za pomocą mimiki twarzy, ruchów głowy lub komend głosowych. Walczyli o główną nagrodę 50 tys. dolarów. Mierzyli się z 12 najlepszymi drużynami z całego świata.

W tym roku do konkursu przystąpiło 33 tys. uczestników, a polska drużyna znalazła się w gronie 34 najlepszych zespołów na świecie. Podczas tegorocznej edycji 125 osób walczyło o nagrody o łącznej wartości 1 miliona dolarów.

Power of Vision nie udało się jednak wygrać. Zwyciężył zespół Eyenaemia z Australii za projekt Eyenaemia, pozwalający na wczesne diagnozowanie anemii poprzez wykonanie „selfie” przy użyciu wzornika.

W kategorii „Gry” (Games) wygrał zespół Brainy Studio z Rosji za projekt TurnOn, czyli grę, w której należy przywrócić miastu elektryczność. W kategorii „Innowacje” (Innovation) zwyciężył zespół Estimeet z Nowej Zelandii za projekt Estimeet, który ułatwia szacowanie dystansu i czasu, w jakim znajomi dotrą na spotkanie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Australijczycy u Gatesa

Puchar Imagine Cup oraz prywatne spotkanie z Billem Gatesem przypadły zespołowi Eyenaemia, który zyskał uznanie VIP Jury podczas dodatkowej konkurencji rozgrywanej na żywo między zwycięzcami poszczególnych kategorii.

Uczestników finałowego zmagania oceniali Satya Nadella z firmy Microsoft, Hadi Partovi współzałożyciel Code.org oraz Erik Martin, dyrektor generalny Reddit.

– Nie ma obecnie biznesu, przemysłu ani osoby na tej planecie, na którą technologia nie miałaby wpływu – powiedział Satya Nadella.

Konkurs nie tylko dla studentów

Podczas gali finałowej w Seattle Steve Guggenheimer z firmy Microsoft poinformował o rozszerzeniu formuły konkursu Imagine Cup tak, aby był on dostępny nie tylko dla studentów, ale również dla młodszych uczniów.

– Sensem Imagine Cup jest wspieranie nowych idei i zachęcanie studentów do przekraczania granic i wyobrażania sobie tego, co jest obecnie możliwe i co będzie możliwe w przyszłości- powiedział Guggenheimer.

– W przyszłości Imagine Cup będzie dawać szansę jeszcze większej liczbie uczniów, w jeszcze młodszym wieku. Będzie udostępniał technologie, umiejętności i zasoby pozwalające na budowanie pasji technologicznej na całe życie, pomagając w ten sposób tworzyć nową generację innowatorów. Jesteśmy bardzo dumni z programu Imagine Cup. Studenci z całego świata rywalizujący w turnieju to dla nas powód do ogromnego zadowolenia – stwierdził Steve Guggenheimer.

Kolejne światowe finały Imagine Cup odbędą się również w Seattle. Rejestracja zespołów do 13. edycji konkursu już ruszyła. W ciągu ostatnich 12 lat w konkursie wzięło udział ponad 1,7 mln studentów ze 190 krajów.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama