Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

30 studentów kierunków lekarskich będzie otrzymywało co miesiąc stypendium w wysokości 3000 zł. Listę zatwierdził zarząd województwa podkarpackiego.

Stypendia mają zachęcać młodych lekarzy, by po studiach nie opuszczali naszego województwa. Wsparcie otrzymają ci, którzy zobowiążą się, że będą pracować w szpitalach na Podkarpaciu, w takiej specjalizacji, w której najbardziej brakuje rąk do pracy.

Stypendia przez 9 miesięcy otrzymają studenci, który są na szóstym roku studiów. Przez 18 miesięcy stypendia otrzymają ci, którzy mają przed sobą piąty i szósty rok nauki, a przez 27 miesięcy stypendia będą wypłacane na czwarty, piąty i szósty rok studiów.

Urząd Marszałkowski w Rzeszowie na stypendia do 2025 roku na wyda ponad 3,2 mln zł. Nabór wniosków ruszył 25 października. Pierwotnie miał trwać do 8 listopada, ale został on wydłużony do 17 listopada. Jak w czwartek poinformował urząd, złożono 38 podań. 

Komisja stypendialna w pierwszej kolejności rekomendowała wnioski z kierunku lekarskiego z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz te złożone przez studentów, którzy studiują poza Podkarpaciem, ale mają stałe miejsce zamieszkania na terenie naszego województwa.

Ostatecznie na liście rankingowej zatwierdzonej przez zarząd województwa podkarpackiego znalazły się 24 osoby z UR oraz sześciu studentów z innych uczelni w kraju: z Wrocławia, Lublina, Opola, Torunia, Katowic i Białegostoku.

Z 30 osób, które zakwalifikowały się do stypendium, 28 mieszka na Podkarpaciu, a tylko dwie są z Małopolski, ale studiują na Uniwersytecie Rzeszowskim.

– Bardzo nas cieszy to, że stypendyści, którzy w zdecydowanej większości mieszkają na Podkarpaciu, wybrali różne specjalizacje, w różnych szpitalach wojewódzkich na terenie całego regionu – mówi Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki.

Rozkład specjalizacji pierwszego wyboru, które wskazali studenci, przedstawia się tak: 

– anestezjologia i intensywna terapia – 6 

– neurologia – 6

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– psychiatria – 5

– choroby wewnętrzne – 4

– neonatologia – 3

– radiologia i diagnostyka obrazowa – 3 

– chirurgia ogólna – 2

– kardiochirurgia – 1

Stypendia zostały przyznane dla czterech studentów VI roku, 14 studentów V roku oraz dla 12 studentów IV roku. Urząd Marszałkowski chce jak najszybciej podpisać z nimi umowy. 

– Wiemy, jak ważny jest dla nich czas, gdyż niektórzy są na płatnych studiach, muszą opłacić czesne, więc stypendium na pewno bardzo im się przyda – mówi Barbara Pelczar – Białek, dyrektor departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego.

3000 zł miesięcznie będą otrzymywać studenci, którzy po uzyskaniu prawa do zawodu w ciągu 10 miesięcy rozpoczną pracę. Przez dwa lata, gdy stypendium pobiera się od szóstego roku studiów, przez trzy lata (od piątego roku) i cztery lata (od czwartego roku).

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama