Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Ratusz zlikwidował stypendium „Młody Inżynier” dla uczniów klas trzecich gimnazjum. Urzędnicy twierdzą, że to wina reformy edukacji szkolnej. 

O likwidacji stypendiów poinformowała nas Agnieszka, Czytelniczka Rzeszów News.

„Zostało wycofane stypendium „Młody Inżynier” dla uczniów klas trzecich gimnazjum mimo wcześniejszych zapewnień, że owe stypendium zostanie nam przyznane. Ponadto na stronie internetowej Biuletynu Miasta Rzeszowa dalej widnieje informacja, że absolwenci gimnazjum będą traktowani jako absolwenci szkół ponadpodstawowych, a żeby otrzymać aktualne informacje należy zadzwonić osobiście do Urzędu Miasta Rzeszowa. Jako uczniowie, którzy pracowali ciężko przez cały rok czujemy się pokrzywdzeni oraz okłamani” – napisała w imieniu rzeszowskich uczniów Agnieszka. 

Zdjęcie: Agnieszka / Czytelnik Rzeszów News

Z programu stypendialnego „Młody Inżynier” miasto Rzeszów wypłaca stypendia uczniom z najlepszymi wynikami w poszczególnych przedmiotach i typach szkół. W gimnazjum stypendium wynosiło 240 zł, w szkołach ponadgimnazjalnych odpowiednio: 270 zł (I klasa), 300 zł (II i III klasa), w zasadniczej szkole zawodowej 270 zł, w technikum odpowiednio: 270 zł (I klasa) i 350 zł (II i III klasa). 

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Rzeszowa z 29 stycznia br. stypendium nie będzie już przyznawane gimnazjalistom, tylko uczniom techników, liceów i szkół branżowych. Po styczniowej uchwale stypendia również są wypłacane na nowych zasadach: 150 zł uczniom szkół branżowych pierwszego stopnia, 200 zł dla licealistów, 250 zł dla uczniów technikum. Stypendia wypłacane są przez 9 miesięcy. Absolwentom liceów wypłacane jest jednorazowo 1600 zł, techników – 2000 zł, szkół branżowych – 1200 zł. 

Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie mówi, że w latach 2017-2018 stypendia z programu „Młody Inżynier” wypłacono 720 rzeszowskim uczniom. – Zasady wypłat stypendiów zostały zmienione z powodu likwidacji gimnazjów w związku z reformą szkolnictwa – twierdzi Siwak-Krzywonos. I dodaje, że nowe zasady będą obowiązywały od nowego roku szkolnego 2019/2020. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama