Reklama

Drugie miejsce zajmuje subregion rzeszowski pod względem wzrostu zatrudnienia w branży teleinformatycznej (ICT) w Europie – tak wynika z raportu Komisji Europejskiej.

Najszybciej w Europie rozwija się Lizbona. Komisja Europejska przeanalizowała 34 regiony w 12 europejskich państwach pod względem aktywności w zakresie teleinformatyki. Na podstawie badania powstał raport „The Atlas of ICT Activity in Europe”. Największymi centrami technologii ICT w Europie uznano Monachium, Londyn i Paryż.

Zaskakiwać możne jednak fakt, że pod względem wzrostu zatrudnienia w branży teleinformatycznej jednym z najszybciej rozwijających się obszarów jest subregion rzeszowski. Fachowcy twierdzą, że to nie jest przypadek. W branży ICT potencjał i pozycja wynikają z trzech kluczowych aspektów.

– To przede wszystkim aktywność w zakresie badań naukowych i rozwoju, wdrażanie innowacji oraz rozwój działalności gospodarczej w oparciu o nowe rozwiązania. Konieczne jest również dysponowanie odpowiednimi instytucjami edukacyjnymi oraz innymi podmiotami, które wspierają postęp w sferze innowacji – tłumaczy Wojciech Materna, prezes Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka.

Efektywne wykorzystanie potencjału regionu powinno być poparte realizacją długoterminowej strategii rozwoju.

Intensywny rozwój branży ICT na Podkarpaciu widoczny jest na rynku pracy. Eksperci alarmują, że w ciągu najbliższych kilku lat można będzie spodziewać się w regionie największego zapotrzebowania na informatyków, a tym szczególnie programistów.

– Już od pewnego czasu rynek pracy IT należy do pracownika. Poszukiwani są oczywiście nie tylko programiści. Znaczna część ofert pracy to inne stanowiska wymagające wiedzy informatycznej, np. koordynator projektu IT. Prognozuje się, że ta tendencja będzie się utrzymywać – wyjaśnia Wojciech Materna.

Zwiększająca się na Podkarpaciu liczba brakujących rąk do pracy wynika nie tylko z tego, że powstaje u nas coraz więcej firm. Znaczna ilość przedsiębiorstw z centralnej części kraju to właśnie w naszym regionie otwiera swoje oddziały.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.