Zdjęcie: Materiały prasowe

Dr Magdalena Hoły-Łuczaj, wykładowczyni Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, otrzymała prestiżowe stypendium Komisji Fulbrighta. Przez 9 miesięcy będzie prowadzić badania na The University of Georgia. 

Czy filozofia może nam pomóc w pokonaniu kryzysu klimatycznego? Owszem. A swój udział będzie w tym miała dr Magdalena Hoły-Łuczaj, wykładowczyni Wyższej Szkoły informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Na swoje badania otrzymała w tym roku stypendium Komisji Fulbrighta.

Program Fulbrighta to największy i prestiżowy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych. Od ponad 70 lat wspiera współpracę na rzecz rozwoju nauki, kultury oraz relacji międzyludzkich i międzyinstytucjonalnych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ponad 160 krajami.

Dr Magdalena Hoły Łuczaj od lat zajmuje się etyką środowiskową, która jest filozoficzną podbudową dla działań proekologicznych. Tego obszaru dotyczy też jej najnowszy projekt, który zyskał uznanie Komisji Fullbrighta i pozwoli naukowczyni na 9-miesięczne badania na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Georgii (The University of Georgia) w USA, jednego z najważniejszych na świecie ośrodków zajmujących się filozofią środowiskową.

– W moich badaniach pokazuję, że zmiana postrzegania rzeczy użytkowych, w tym też tych codziennego użytku, z tego, co głównie szkodzi przyrodzie (zaśmieca ją, przyczynia się do zużycia zasobów naturalnych), na to, co warte naszej troski i przywiązania, może ograniczyć nadmierną konsumpcję i tym samym mieć długofalowo pozytywne skutki ekologiczne – mówi dr Magdalena Hoły–Łuczaj.

Magdalena Hoły-Łuczaj jest absolwentką filozofii i filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2016 roku obroniła doktorat w Instytucie Filozofii UJ. Jej zainteresowania badawcze obejmują współczesną filozofię, w szczególności problematykę antropologiczną, etyczną i ekofilozoficzną oraz dyskurs medialny i polityczny.

Publikowała m.in. w Environmental Values”, „Ethics and the Environment”, „Ruchu Filozoficznym”, „Analizie i Egzystencji”, „Kwartalniku Filozoficznym”. Dr Hoły-Łuczaj jest też stypendystką Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

oprac. (jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama