Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie
Reklama

Około 6 mln zł kosztował rezonans magnetyczny najnowszej generacji, który trafił do Zespołu Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie. To jedyne tej klasy urządzenie w Polsce i prawdopodobnie jedno z nielicznych w Europie.

Wysokospecjalistyczny aparat Ingenia Ambition 1,5 T X uruchomiony został we wrześniu, zastępując stary, 10-letni rezonans. Jego montaż trwał około sześciu tygodni, od niedawna wykonywane są na nim badania.

– To sprzęt najwyższej klasy. Charakteryzuje się wyższą jakością wykonywanych badań oraz znacznie niższymi kosztami eksploatacji i konserwacji – zachwala dr n. med. Aleksander Panek, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej nr 2 w Rzeszowie.

Nowe urządzenie jest sprzętem bezhelowym. W starszych urządzeniach hel był niezbędny do chłodzenia. To istotnie obniża koszty, bo uzupełnianie gazu kosztuje nawet 200 tys. zł.

Rezonans, który trafił do ZOZ nr 2 w Rzeszowie, „zaprogramowany” jest na wykonywanie 20-25 badań dziennie, w praktyce można zrobić ich więcej – w zależności od rodzaju diagnostyki. Łącznie z montażem kosztował około 6 mln zł.

Nowy sprzęt charakteryzuje się m.in. szerszym otworem – gantrą – o średnicy 80 cm (inne modele mają zazwyczaj 70 cm), co ułatwia badanie w przypadku pacjentów o masywnej budowie ciała, cierpiących na klaustrofobię oraz dzieci.

Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie

Mogą być tu badani ludzie bardzo otyli – do 250 kg (starsze urządzenia maksymalnie do 150-200 kg). Sprzęt charakteryzuje się również wysokimi parametrami diagnostycznymi, rewolucyjnymi metodami monitorowania pacjenta i innowacyjnym skanerem.

Obrazowanie 2D i 3D odbywa się w krótszym czasie, poziom hałasu zredukowany jest nawet o 80 procent. W piątek w ZOZ nr 2 przy ul. Fredry 9 otwarto zmodernizowaną Pracownię Rezonansu Magnetycznego, która jest wyposażona w nowy aparat. 

Józef Jodłowski, starosta rzeszowski, mówi, że inwestycje dotyczące opieki zdrowotnej to jeden z priorytetów władz powiatowych.

– Dokładamy wszelkich starań, by zarówno diagnostyka, jak i leczenie w naszych placówkach były na jak najwyższym poziomie. Na zdrowiu mieszkańców nie można oszczędzać, inwestowanie w ochronę zdrowia procentuje na przyszłość – mówi starosta. 

Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: