Zdjęcie: Pixabay

Przypominamy, gdzie na Podkarpaciu znajdziesz pomoc medyczną podczas tegorocznych świąt Bożego Narodzenia. 

Gdzie znaleźć bezpłatną pomoc medyczną, kiedy placówki podstawowej opieki zdrowotnej nie pracują? Nawet jeśli spędzasz święta Bożego Narodzenia daleko od domu, w sytuacji nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, możesz liczyć na pomoc. Sprawdź szczegóły.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Całodobowo w święta ustawowo wolne od pracy, w weekendy oraz w dni powszednie od godziny 18:00 do 8:00 rano następnego dnia, możesz skorzystać z pomocy medycznej w dowolnym punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej otrzymasz pomoc, np. w sytuacji nagłego zachorowania, pogorszenia się stanu zdrowia, bólu głowy czy brzucha, które nie ustępują pomimo przyjęcia leków przeciwbólowych. Zwłaszcza jeśli dolegliwości te dotyczą małych dzieci lub osób starszych.

Adresy i dane kontaktowe do punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w województwie podkarpackim

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu

Zamiast wizyty u lekarza w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, możesz skorzystać z konsultacji telefonicznej. Pielęgniarka, położna i lekarz dyżurują pod bezpłatnym numerem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu – 800 137 200, w nocy w dni powszednie (od 18:00 do 8:00 następnego dnia) oraz całodobowo w weekendy i święta.

Na TPK otrzymasz e-receptę lub e-zwolnienie, gdy będzie to konieczne. Jeśli wypełnisz formularz internetowy, możesz zamówić poradę telefoniczną z medykiem. TPK obsługuje pacjentów w kilku językach, m.in. polskim, angielskim i ukraińskim.

Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć

W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Pamiętaj, że SOR i izby przyjęć pomagają osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia.

W przypadku SOR i izby przyjęć o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan zdrowia, oceniony przez personel medyczny. Do tych placówek pacjent może zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca swego zamieszkania. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Pomoc medyczna w izbach przyjęć i SOR-ach nie zastępuje wizyty u lekarza rodzinnego, czy lekarza poradni specjalistycznej. Ma na celu diagnostykę i leczenie w zakresie niezbędnym do ustabilizowania funkcji życiowych pacjenta. Następnie pacjent jest wypisywany, albo przyjęty do właściwego oddziału szpitalnego.  

Adresy i dane kontaktowe do SOR oraz izb przyjęć w województwie podkarpackim.

Ratownictwo medyczne – 112 lub 999

W sytuacjach bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia zadzwoń pod numer 112, lub 999 i wezwij zespół ratownictwa medycznego.

Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych ze względu na ryzyko poważnego uszkodzenia funkcji organizmu, uszkodzenia ciała lub utraty życia.

Wezwij zespół ratownictwa medycznego, jeśli ktoś w twoim otoczeniu np. stracił przytomność, ma drgawki, zaburzenia rytmu serca, rozległe oparzenia, uporczywe wymioty – zwłaszcza z domieszką krwi, odczuwa nasiloną duszność lub ostry ból brzucha.

Bezpłatna i całodobowa infolinia NFZ

Przez 24 godziny na dobę – również w czasie świąt Bożego Narodzenia – do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci infolinii NFZ. Pod numerem 800 190 590 bezpłatnie uzyskasz wszelkie niezbędne informacje na temat pomocy medycznej w czasie świąt.

– Konsultanci podpowiedzą, gdzie jest najbliższy szpital, punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub dyżurująca apteka – zapewnia Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama