Rozświetlony tysiącami lampek, z reniferami na karoserii i kierowcą w czapce Mikołaja – świąteczny autobus MPK Rzeszów jest niewątpliwie zauważalny na ulicach miasta i w social mediach. Nie każdemu podoba się to sposób na generowania medialnego szumu, kiedy miasto tonie w korkach.
Dla Ratusza to sposób na “przekazanie świątecznej magii”, dla części opozycji – kosztowny gadżet przykrywający problemy komunikacyjne miasta. Pojazd walczy też o tytuł najpiękniejszego w ogólnopolskim plebiscycie.
Mercedes-Benz Citaro CNG o numerze bocznym 860, znany w mediach społecznościowych jako #xmasbusRZ, od 5 grudnia kursuje po rzeszowskich ulicach. To już druga odsłona tej inicjatywy, która w tym roku nabrała jeszcze większego rozmachu. Pojazd wyróżnia się nie tylko zewnętrznym oklejeniem z motywami Ratusza i świętego Mikołaja, ale też specjalną oprawą w środku.
Elf za kierownicą i podróż w blasku świateł
Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek nie kryje entuzjazmu, zapraszając mieszkańców do “cudownego, wyjątkowego autobusu”.
– Przekazujemy świąteczną magię wszystkim mieszkańcom Rzeszowa, nie tylko tutaj na tym pięknym Miasteczku Świątecznym, ale w każdym zakamarku będziemy nim jeździć mniej więcej do połowy stycznia – zapowiada prezydent Fijołek.
Włodarz miasta podkreśla, że za kierownicą świątecznego pojazdu usiądą kierowcy przebrani za Elfy, Skrzaty czy Śnieżynki. Projekt jest efektem pracy wielu osób – od grafików, przez pracowników warsztatu, aż po kierownictwo MPK.
Zdjęcia: MPKGdzie go złapać? Rozkład jazdy i śledzenie na żywo
Mieszkańcy, którzy chcą poczuć świąteczny klimat w drodze do pracy czy szkoły, nie muszą liczyć na łut szczęścia. MPK opublikowało szczegółowy harmonogram kursowania autobusu.
Z analizy rozkładu jazdy wynika, że #xmasbusRZ będzie obsługiwał różnorodne linie, pojawiając się w niemal każdej części miasta. W najbliższych dniach zobaczymy go m.in. na liniach:
- linie kołowe (OA i OB): 6, 7, 24, 25 i 31 grudnia.
- linia 18 i 19: 13 i 14 grudnia.
- linia 51: 26 i 27 grudnia. Pełny harmonogram obejmuje kursy od wczesnych godzin porannych (nawet od 3:50 rano) do późnej nocy.
Walka o tytuł i “lajki”
Rzeszowski autobus bierze udział w ogólnopolskim konkursie portalu TransInfo.pl na najpiękniejszy świąteczny pojazd komunikacji miejskiej. Miejscy urzędnicy i MPK zachęcają do głosowania poprzez reakcje na Facebooku.
Popularność pojazdu potwierdza zainteresowanie pasjonatów – materiał wideo o rzeszowskim Mercedesie przygotował m.in. Piotr Więcek z popularnego kanału YouTube “Autobusowa Zajawka”.

Radny pyta o koszty i priorytety
Nie wszyscy jednak ulegli świątecznej euforii. Daniel Kunysz, radny miasta Rzeszowa, zwraca uwagę na finansowy aspekt przedsięwzięcia i jego celowość.
– Oklejenie tego autobusu to pewnie 50 tys. zł, żeby zrobić reklamę portalowi Transinfo, wygrywa ten kto zbierze najwięcej lajków dla portalu – komentuje ostro radny. Kunysz punktuje, że choć inicjatywa jest efektowna, może być postrzegana jako temat zastępczy. – Urzędnicy mają czas na oklejanie autobusu, ale nie mają czasu rozwiązać problemów komunikacyjnych w Rzeszowie – dodaje.
Mimo politycznej wymiany zdań, autobus wyruszył w trasę i – jak widać na zdjęciach – przyciąga wzrok przechodniów oraz pasażerów, stając się wizualną atrakcją Rzeszowa na najbliższe tygodnie.
Jak autobus robi hałas (medialny)?
Patrząc na całe przedsięwzięcie okiem marketera, rzeszowski #xmasbusRZ to podręcznikowy przykład tzw. PR stuntu, który robi obecnie praktycznie każde miasto w Polsce. Z jednej strony to tradycja, a z drugiej oczekiwanie mieszkańców na jakiś ruch samorządowców, który ubarwi szare, grudniowe ulica polskich miast.
To celowe, nietypowe działanie, które ma przyciągnąć uwagę mediów i mieszkańców, generując rozgłos, za który miasto nie musi płacić jak za klasyczną reklamę. Wymaga to jednak wcześniej inwestycji w przystrojenie i oklejenie autobusu, sesje zdjęciowe i pracę nad komunikacją w social mediach.
(mob)
Czytaj więcej:
Wielkie otwarcie nowej strefy sensorycznej we FlyPark w Rzeszowie
![Zaginęła 15-latka z Podkarpacia. Poszukiwania trwają, ślad urywa się w Łodzi [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/zaginiona-15latka1-218x150.jpg)
![Cztery osoby zatrzymane po kradzieży w Rzeszowie. Większość ma kryminalną przeszłość [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/kradziez-przewodu-rzeszow-218x150.jpg)


![Gigantyczny pożar 250 bel słomy. Poszły z dymem mimo wielogodzinnej walki strażaków [ZDJĘCIA] pożar słoma baloty](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/Raclawowka-pozar-balotow-slomy-07-1-218x150.jpg)

![Koniec poszukiwań na Jeziorze Solińskim. Ciało 45-latka było na głębokości ponad 50 metrów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/solina-poszukiwania-ciala-wopr-3-218x150.jpg)
![Pożar byłych zakładów mięsnych w Hermanowej. Interweniowali strażacy z Rzeszowa [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/pozar-hermanowa-zaklady-miesne0-218x150.jpg)
![Pożar domu pod Rzeszowem, właściciel doznał poparzeń. Czy winna była fotowoltaika? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/pozar-kakolowka-218x150.jpg)





![Szybciej do Jasionki i Rzeszowa. Pierwszy fragment rozbudowanej S19 gotowy [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/s19-sokolow-jasionka-2kilometry4-218x150.jpg)


![Otwarcie S19 pod Rzeszowem przesunięte. Jest nagranie z przejazdu nowym odcinkiem [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/s19-sokolow-jasionka-218x150.jpg)
![35. Rajd Rzeszowski 2026. Wielkie ściganie wraca na Podkarpacie. Znamy trasę i program [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/Rajd-Rzeszowski-2025-fotMaciejNiechwiadowicz0-218x150.jpg)


![Wypadek w Rzeszowie. Nie żyje motocyklista, ulica Sikorskiego częściowo zablokowana [ZDJĘCIA, WIDEO] wypadek-motocyklista-rzeszow-sikorskiego](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/wypadek-smiertelny-motocyklista-rzeszow-05-e1783172418108-218x150.jpeg)


















![Zaginęła 15-latka z Podkarpacia. Poszukiwania trwają, ślad urywa się w Łodzi [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/zaginiona-15latka1-100x70.jpg)
![Cztery osoby zatrzymane po kradzieży w Rzeszowie. Większość ma kryminalną przeszłość [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/kradziez-przewodu-rzeszow-100x70.jpg)

![Szybciej do Jasionki i Rzeszowa. Pierwszy fragment rozbudowanej S19 gotowy [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/s19-sokolow-jasionka-2kilometry4-324x235.jpg)