Reklama

Światowy Dzień Serca to świetna okazja, aby skorzystać z darmowych porad specjalistów oraz badań. To też świetna okazja, aby w prozdrowotnym stylu spędzić  niedzielne miłe popołudnie z rodziną.

W najbliższą niedzielę (25 września) w godz. 12:00-18:00 na rzeszowskim Rynku odbędzie się już po raz szesnasty Światowy Dzień Serca pod hasłem „Power your life”. Podobnie jak w latach ubiegłych, wydarzenie będzie miało charakter rodzinnego pikniku z elementami edukacyjnymi.

– To świetna okazja, aby pochylić  się nad sobą, matką ojcem dzieckiem i zastanowić się, jak  dbamy o nasze serca – mówi  Stanisław Mazur, dyrektor Centrum Medycznego „Medyk”. – ŚDS jest też okazją do propagowania profilaktyki prozdrowotnej – dodaje.

Profilaktyka jest bardzo ważnym elementem rozwijającego się społeczeństwa.

– Znacznie mądrzej jest zapobiegać niż leczyć. Te społeczeństwa, które to potrafią, żyją znacznie dłużej. Mniej mają nagłych niespodziewanych śmierci czy powikłań sercowo-naczyniowych. Edukacja prozdrowotna powinna odbywać się bardzo wcześnie i obejmować wszystkich – od wieku niemowlęcego po wiek podeszły – podkreśla doktor Mazur.

W tym roku do akcji przyłączył się również szpital Pro-Familia, który również przychyla się do idei całego wydarzenia, podkreślając dodatkowo, że profilaktyka jest znacznie tańsza niż późniejsze leczenie.

– W Europie Polskie dzieci tyją najszybciej – mówił Janusz Kidacki, dyrektor ds. medycznych z Pro-Famili.

– Oznacza to, że te dzieci, które teraz mają kilka, kilkanaście lat, będą w wieku dorosłym chore np. na serce czy zwyrodnienia stawów, jeśli nikt nie zadba o ich diety i odpowiednią aktywność fizyczna – dodawał.

Doktor Kidacki uważa też, że o wiele lepiej jest wydać teraz złotówkę na profilaktykę niż za kilka, czy kilkadziesiąt lat 1000 zł na opłacenie leczenia pracowników będących na urlopach zdrowotnych.

Dlatego też podczas Światowego Dnia Serca na Rynku na mieszkańców będzie czekać mnóstwo prozdrowotnych atrakcji.

Po pierwsze, będzie można spotkać się ze specjalistami i bezpłatnie skorzystać z ich porad, a także zbadać sobie ciśnienie, cukier, cholesterol, a także zrobić  EKG, spirometrię oraz analizę składu ciała i zmierzyć – ilość tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Ponadto w programie: malowanie twarzy, gry i zabawy dla dzieci, możliwość skorzystania z trampoliny i zrobienia zakupów przy stoiskach ze zdrową żywnością, a także wspólne ćwiczenia na płycie Rynku.

Podczas ŚDS zaprezentuje się również Państwowa Straż Pożarna w pokazie ratownictwa wysokościowego. W programie również instruktaż pierwszej pomocy, pokaz pojazdów policyjnych a także możliwość założenia specjalnych gogli, w których będziemy mogli zobaczyć, jak wygląda świat po spożyciu alkoholu czy zażyciu narkotyków.

Ważnym miejscem podczas ŚDS będzie krwiobus, w którym w godz. 12:00-16:00 będzie można honorowo oddać krew.

Organizatorami Światowego Dnia Serca w Rzeszowie są: „Medyk”, Podkarpacki Oddział Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. A w tym roku dołączył do nich również szpital Pro-Familia.

(jg)

Szczegółowy program Światowych Dni Serca:

– 12:00-12:10 – uroczyste otwarcie;

– 12:10-12:25 – koncert zespołu „Gabcia i Przyjaciele” ze S. P. nr 1 i Przedszkola Publicznego nr 20, uczestników IX programu TVN „Mam Talent”, piosenki Waldemara Wyworckiego;

– 12:25-12:45 – konkursy, zabawy i animacje muzyczne, które poprowadzi Waldemar Wywrocki;

– 12:45-13:00 – koncert w wykonaniu najmłodszych artystów z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie;

– 13:00-13:15 – sesja kardiologów;

– 13:15-13:30 – Fitness Calyso – pokaz zumby i wspólne ćwiczenia;

– 13:30-13:45 – Szkoła Tańca „Street Life” Rzeszów;

– 13:45-14:15 – Orkiestra Szałamaistek i Zespół Mażoretek „Incanto”;

– 14:20-14:50 – pokaz w wykonaniu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej;

– 14:50-15:00 – występ cheerleaderek – Zespół Dance Team ze S.P. nr 9;

– 15:00-15:15 – uroczyste otwarcie;

– 15:15-15:30 – Fitness Point – pokaz tańca i wspólne ćwiczenia;

– 15:30-16:00 – Szkoła Tańca Sportowego „Aksel”;

– 16:00-16:25 – Akademia Sztuki Capoeira „Unicar”;

– 16:25-16:40 – występ wokalno-taneczny artystów z Rzeszowskiego Domu Kultury;

– 16:40-17:00 – sesja kardiologów;

– 17:00-17:15 – koncert w wykonaniu uczniów Centrum Sztuki wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek, laureatów festiwali w kraju i zagranicą oraz programów telewizyjnych;

– 17:15-17:30 – pokaz udzielania pierwszej pomocy;

– 17:30-17:45 – sesja kardiologów;

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: