Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Pokazy sprzętu wojskowego, pojazdów, broni strzeleckiej, ścianka wspinaczkowa oraz strzelanie do celu z trenażera – to atrakcje obchodów święta 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich, które odbędą się w najbliższy piątek w Rzeszowie.

Uroczyste obchody odbędą się w jednostce wojskowej przy ul. Lwowskiej 7. Wezmą w nich udział zaproszeni goście oraz młodzież szkolna, dla której od godz. 10:00 będzie zorganizowany Dzień Otwartych Koszar. Koszary będą otwarte dla wszystkich zwiedzających do ok. godz. 14:00. 

– Będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy, jakim dysponują żołnierze batalionu, pojazdy, broń strzelecką, sprawdzić się na ściance wspinaczkowej oraz strzelać do celu z trenażera – poinformował kpt. Konrad Radzik, rzecznik 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.

Zainteresowanie szkół Dniem Otwartych Koszar jest ogromne. Wojskowi spodziewają się nawet 1000 osób. 

Uroczysty apel z okazji święta batalionu, który zakończy wojskowa defilada, odbędzie się na głównym placu jednostki o godz. 12:00.

1. BSP im. gen. bryg. Józefa Kustronia sformowano w 1993 roku. Batalion znajduje się na terenie kompleksu koszarowego przy ulicy Lwowskiej w Rzeszowie. Doroczne święto batalionu ustanowiono na 1 grudnia decyzją ministra obrony narodowej.

1. BSP kultywuje dziedzictwo tradycji: 1. Pułku Strzelców Podhalańskich 21. Dywizji Piechoty Górskiej (1918 – 1939) oraz 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej (1944 – 1945).

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Batalion jest jedną z największych jednostek 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Głównym uzbrojeniem jednostki są bojowe wozy piechoty BWP-1. Żołnierze batalionu swoje rzemiosło wojskowe doskonalą do działania w warunkach szczególnych – w górach, mieście i terenie lesisto-jeziornym, stąd przygotowanie i szkolenie jest wielopłaszczyznowe.

Ponadto, od początku swojego istnienia batalion przykładał wielką wagę do szkolenia specjalistycznego – narciarskiego i wspinaczkowego.

Żołnierze 1. BSP wielokrotnie uczestniczyli w misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Dwukrotnie brali udział w misji w Kosowie. W latach 2005-2006 oraz 2007-2008 żołnierze batalionu służyli w Iraku w ramach V i IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Ponadto w latach 2009-2010 i 2013 r. żołnierze jednostki wzięli udział w VI i XIII zmianie PKW w Afganistanie.

1. BSP to jedna z pierwszych w pełni zawodowych jednostek w kraju. Batalionem obecnie dowodzi podpułkownik Rafał Iwanek.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama