Fot. Marcin Klinger / Materiały prasowe. Na zdjęciu Lao Che

„Trasa Czerwonej Nitki” w najbliższą sobotę 15 czerwca zawita do Rzeszowa. Będzie można m.in. oddać krew. Piknik uświetnią koncerty Lao Che i Baranovskiego. 

W ramach „Trasy Czerwonej Nitki” w sobotę od 14:00 do 22:00 na rzeszowskim Rynku odbędzie się Światowy Dzień Krwiodawcy. Rynek wypełnią liczne atrakcje. Uczestnicy święta będą mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu krwiodawstwa, dowiedzieć się, dlaczego warto oddawać krew, komu ona ratuje życie, a także oddać krew
w mobilnych punktach pobierania.

Cel wydarzenia: edukować i zachęcać do dzielenia się krwią – jednym z najcenniejszych darów, jakie człowiek może ofiarować drugiej osobie. Ministerstwo Zdrowia, Narodowe Centrum Krwi i Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa już po raz czwarty organizują piknik rodzinny przypominający o tym, jak ważne jest systematyczne oddawanie krwi i bezinteresowne ofiarowanie cząstki siebie dla ratowania drugiego człowieka.

Krew jest potrzebna każdego dnia, szczególne w okresie wakacyjnym. O krwiodawstwie należy mówić jak najwięcej i jak najczęściej. – Jestem szczególnie wdzięczny tysiącom, dla których niesienie pomocy stało się szlachetną misją i bezcenną wartością. Wierzę, że dla każdego z nas krwiodawcy są przykładem postawy pełnej empatii, szczodrości i bohaterstwa – podkreśla Łukasz Szumowski, minister zdrowia. 

„Trasa Czerwonej Nitki” odbędzie się pod hasłem „Łączy nas krew, która ratuje życie”. Jego najważniejszym punktem pikniku będzie wręczenie odznak „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” dla najbardziej zaangażowanych dawców. Ponadto, uczestnicy pikniku mogą spodziewać się wielu atrakcji, m.in. strefy dla dzieci i młodzieży z zajęciami plastycznymi, animacjami, konkursami, torami przeszkód i symulatorami.

Dorośli będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w strefie bezpiecznej jazdy, gdzie będą czekały symulatory dachowania i zderzeń, crash test oraz alkogogle. Na scenie zaplanowano liczne występy artystyczne, których zwieńczeniem będą koncerty gwiazd wieczoru: Lao Che i Baranovskiego. Koncert Baranovskiego zaplanowano na godz. 19:20, Lao Che na scenę ma wyjść o 21:00. 

– „Trasa Czerwonej Nitki”, promująca honorowe krwiodawstwo, to doskonała okazja, aby bliżej poznać tych wspaniałych i wartościowych ludzi i zachęcać do przyłączenia się do grona Honorowych Dawców Krwi. Jest to szczególnie ważne w kontekście zbliżającego się okresu wakacyjnego – dodaje Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Oddawanie krwi to szlachetny gest, który nie wymaga dużo wysiłku, a może uratować życie. Osoby, które chcą nieść pomoc, mają możliwość oddania krwi w 23 Centrach Krwiodawstwa, w oddziałach terenowych na terenie całego kraju oraz podczas mobilnych akcji pobierania krwi.

Krew jest potrzebna szczególnie w transplantologii, onkologii i hematologii, a także chirurgii sercowo-naczyniowej, pomaga w leczeniu m.in. chorych na hemofilię, po przeszczepach, z niedoborami odporności. Dzięki krwi ofiarowanej przez krwiodawców wytwarzane są leki osoczopochodne, ratujące zdrowie i życie chorych. Od wielu lat trwają próby wytworzenia „sztucznej krwi”, niestety, do tej pory naukowcom nie udało się jej wyprodukować.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama