6 kwietnia, dokładnie w 100. rocznicę urodzin Tadeusza Kantora, rzeszowski Teatr Przedmieście zaprasza na wspólne świętowanie – metaforyczne, artystyczne i dosłowne. Rozpocznie się o godz. 19:00 spektaklem „Święto” wg prozy Wiesława Myśliwskiego.

[Not a valid template]

 

Bohater spektaklu „Święto” to człowiek pogubiony, miotający się między kochankami, rodzicami tradycjonalistami, księdzem. Każdy chce wrzucić na jego plecy bagaż własnych oczekiwań, ale w nim tkwi mały chłopiec, który, choć pragnie akceptacji i miłości, to jednak nie potrafi, nie chce tego bagażu dźwigać. Frustrację znieczula alkoholem. Kradzione jabłka z parafialnego sadu naznaczyły go grzechem na całe życie, niczym kęs biblijnego jabłka z rajskiego drzewa.

To spektakl rozciągnięty w czasie i przestrzeni. Sztuka zderza ze sobą świat zdesakralizowany i święty, czas zabawy i modlitwy, a także pokazuje „biednego” człowieka i jego skomplikowaną naturę, sprzeczności, namiętności, które rozsadzają go od wewnątrz.

Nasz bohater zmaga się z własną pamięcią, przywołuje z przeszłości kolejne osoby i zdarzenia, stawia pytania o sens życiowych wyborów. Fragmenty z powieści „Kamień na kamieniu” wybitnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego stały się podstawą do rozważań o miłości, przemijaniu, śmierci, Bogu i człowieku.

Spektakl „Święto” został nagrodzony Złotym Rogiem Myśliwskim Króla Jana na 34. Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu-Zdroju (2013), a także nagrodą „Srebrna misa borowiny” za reżyserię dla Anety Adamskiej oraz Grand Prix na 14. Festiwalu Teatralnym „Garderoba Białołęki” w Warszawie (2012).

Wyróżniony też w plebiscycie krytyków teatralnych miesięcznika „Teatr” nagrodą „Najlepsza, Najlepszy, Najlepsi w sezonie 2012/2013” w kategorii teatr offowy.

– A po spektaklu zasiadamy do wspólnego stołu i zapraszamy na prawdziwe setne urodziny Tadeusza Kantora, z tortem i toastami. Aktorzy Teatru Przedmieście i zaproszeni goście, dla których postać i sztuka Kantora są nieobojętne, będą czytać fragmenty manifestów, pism i scenariuszy jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku; reżysera, malarza, twórcy happeningów, scenografa, teoretyka sztuki i wykładowcy krakowskiej ASP – informuje Teatr Przedmieście.

Bilety na spektakl w cenie 25 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy – uczniowie, studenci, emeryci). Rezerwacje miejsc pod numerem telefonu: 667 714 730.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama