Święto Niepodległości w Rzeszowie. „Przełomowy moment w dziejach Europy” [FOTO]

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości” – słowa Józefa Piłsudskiego cytowano podczas rzeszowskich uroczystości Święta Niepodległości. 

 

Zdjęcia: Krzysztof Witek / Urząd Marszałkowski w Rzeszowie

Główne uroczystości w Rzeszowie odbyły się na placu Wolności przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, jednego z sześciu „ojców niepodległości”. Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzedziła msza święta w kościele farnym.

W uroczystości brały udział władze Rzeszowa, Podkarpacia, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, środowisk akademickich, związków i stowarzyszeń. Był również Generał Brygady USA 10. Dywizji Górskiej Eric Riley oraz mieszkańcy. 

Radosław Wiatr, wicewojewoda podkarpacki, przypomniał, że Święto Niepodległości jest jednym z najważniejszych dni w roku, a 105 lat temu 11 listopada stał się „przełomowym momentem w dziejach Europy, a nade wszystko w dziejach Polski”.

– Polska wróciła na mapę Europy po 123 latach zaborów i powstańczych zrywów – podkreślał wicewojewoda Wiatr. Zaznaczył, że to dzieło „wielu pokoleń Polaków oraz starań elit politycznych, kulturalnych i oświatowych o zachowanie tożsamości narodowej”.

– Polska odzyskała upragnioną wolność – mówił Radosław Wiatr.

Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki mówił, że Święto Niepodległości „wzbudza w naszych sercach i umysłach radość, poczucie dumy, ale i refleksję”, a 105 lat temu zaczęła się „budowa domu dla wszystkich tych, którzy czuli, że w ich wnętrzu bije polskie serce”.

– Odczuwamy głęboką wdzięczność i szacunek dla naszych przodków, którzy – pomimo zniewolenia – nie zaprzestali walki o wolną Polskę oraz pracy na jej rzecz – dodał marszałek Ortyl, podkreślając że za bycie patriotą płaciło się cenę najwyższą. 

Na placu Wolności podniesiono flagę RP na maszt, odśpiewano hymn państwowy. Oczytano uroczysty, niepodległościowy Apel Pamięci, po którym oddano salwę honorową. Pod pomnikiem Piłsudskiego złożono wieńce i wiązanki kwiatów.  

Na koniec Orkiestra Wojskowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich odegrała pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego. Obchodom towarzyszyło bicie Dzwonu Niepodległości. 

Rzeszowskim obchodom Święta Niepodległości towarzyszył 11. Bieg Niepodległości. Blisko 2000 zawodników pokonało 10-kilometrową trasę. Bieg wygrał Mateusz Kaczor z Radomia (30 minut i 12 s). Drugi był Tibor Sahajda ze Słowacji, trzeci Patryk Marszałek z Rzeszowa. 

 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama