Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

Tegoroczne święto ulicy 3 Maja w Rzeszowie pod znakiem kultury amerykańskiej. Na Rynku wystąpi zespół Hommage a ’ Blues Brothers. W „tanich drani” wcielą się Zbigniew Zamachowski, Maciej Miecznikowski i Jolanta Szczepaniak.

Ulica 3 Maja to najstarszy trakt miejski w Rzeszowie – powstał tuż po nadaniu praw miejskich, czyli w 1354 roku. Ulica zmieniała nazwy. Najpierw była Zamkową, później Pijarską, wreszcie Pańską. W rzeszowskiej gwarze utarła się jednak nazwa Paniaga.

Od 2003 r. Paniaga obchodzi swoje święto, które przypada zawsze 3 maja. W centrum miasta odbywa się szereg koncertów, warsztatów, pokazów, wystaw. Od kilku lat tradycją jest także wiązanie Święta Paniagi z kulturą innych krajów w odniesieniu do miast partnerskich stolicy Podkarpacia. Tym razem Rzeszów postawi na kulturę amerykańską.

Podczas Święta Paniagi 2022 nie zabraknie amerykańskiego jedzenia, plastycznych warsztatów dla dzieci związanych z kulturą Indian, amerykańskich motocykli, czy wreszcie kojarzącej się z Ameryką muzyki. Szczegółowy program będzie dostępny już wkrótce.

Urok „tanich drani”

Już teraz natomiast wiadomo, kto będzie gwiazdą wieczoru. Hommage a ’ Blues Brothers zobaczymy i usłyszymy w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej na scenie na rzeszowskim Rynku. W programie znajdą się utwory z kultowego filmu „Blues Brothers” w aranżacji Wiesława Świderskiego.

Tajemnica sukcesu Blues Brothers to urok „tanich drani”, oldschoolowy styl nie do podrobienia, niewyczerpana energia i zaraźliwy optymizm. Dzięki filmowi z 1980 r. – komedii muzycznej z plejadą gwiazd (Aretha Franklin, Steven Spielberg czy Ray Charles), pełnej samochodowych kraks, widowiskowych scen tanecznych, a przede wszystkim niesamowitej muzyki, duet zyskał popularność na całym świecie.

Fabuła filmu jest prosta, ale szalenie chwytliwa – Jake Blues wychodzi z więzienia i wraz z bratem Elwoodem postanawia uratować przed zamknięciem bankrutujący sierociniec, w którym obaj się wychowali. Bracia reaktywują swój dawny, nieprzynoszący wcześniej profitów zespół i ruszają w trasę koncertową po USA.

Tak skonstruowana opowieść jest pretekstem do pojawienia się w filmie znakomitych piosenek, które podbiły świat i wywołały modę na soul i rhythm and blues. Filmowe hity to m.in. „Everybody Needs Somebody to Love”, „Jailhouse Rock”, „Gimme Some Lovin’”.

Czarne okulary, białe skarpetki…

Te i inne przeboje w obowiązkowych czarnych okularach, kapeluszach i białych skarpetkach do garniturów wykonają Zbigniew Zamachowski i Maciej Miecznikowski wraz z Jolantą Szczepaniak i muzykami Filharmonii Podkarpackiej.

Zamachowski, szerokiej publiczności znany jako aktor, był wielokrotnie doceniany i nagradzany za talent wokalny. Piosenkarz Maciej Miecznikowski poczuciem humoru i dystansem do świata oraz samego siebie dorównuje braciom Blues. Jolanta Szczepaniak jest prawdziwą osobowością polskiego jazzu i soulu.

– Doborowa obsada i skrząca się radością muzyka gwarantują, że po koncercie będziemy nucić bluesowe przeboje przez wiele dni, a dobry humor pozostanie z nami na długi czas – zapowiada Estrada Rzeszowa, współorganizator Święta Paniagi 2022. 

Zdjęcie: materiały organizatorów

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama