Święto Policji w Rzeszowie. Gen. Szymczyk: Polacy mogą na ludzi w polskich mundurach zawsze liczyć [ZDJĘCIA]

Z udziałem gen. Jarosława Szymczyka, komendanta głównego policji, w środę w Rzeszowie odbyły się wojewódzkie obchody Święta Policji. – Polska i Polacy mogą na ludzi w polskich mundurach zawsze liczyć – podkreślał nadinspektor.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Wojewódzkie obchody Święta Policji odbyły się w tym roku na Placu Farnym w Rzeszowie.  W 103. rocznicę powołania Policji Państwowej, do której tradycji odwołuje się współczesna policja.

Bezpiecznie wracajcie do domu

Najpierw była msza św. w kościele farnym, po niej rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Policjanci świętowali po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, w tym roku pomagali również na granicy z Ukrainą.

– 24 lutego o świcie nasza służba została poddana kolejnej bardzo wymagającej próbie – wspominał nadinsp. Dariusz Matusiak, podkarpacki komendant.

– Policjanci, pełniący służbę przy granicy, musieli zmierzyć się z ogromem nieszczęść i bólu, jaki dotknął uciekających przed wojną. Wykonując swoje zadania, musieli wykazać empatię i poszanowanie ludzkiej godności – mówił szef podkarpackiej policji. 

 – Po raz kolejny, zwłaszcza tutaj, właśnie na Podkarpaciu, funkcjonariusze polskiej policji, tak jak funkcjonariusze innych służb udowodnili, że Polska i Polacy mogą na ludzi w polskich mundurach zawsze liczyć – dodał Jarosław Szymczyk, komendant główny policji. 

Gen. Szymczyk złożył funkcjonariuszom podziękowania i życzenia „abyście zawsze po służbie wracali bezpiecznie do domu i aby zawsze w tym domu czekał ktoś, kto będzie cieszył się z Waszego powrotu”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, też nawiązał do rosyjskiej agresji na Ukrainę. – Wyciągamy z tego wnioski, planujemy przyszłość, ale przede wszystkim dziękujemy za tę służbę i za ten trud oraz częste narażanie życia przez funkcjonariuszy policji – mówił.

Medale i awanse 

Podczas uroczystego apelu 45 policjantów zostało odznaczonych przez Prezydenta RP złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami „Za Długoletnią Służbę”. 10 funkcjonariuszy otrzymało od ministra spraw wewnętrznych i administracji medale „Za Zasługi dla Policji”, a kolejnych 43 odznaki „Zasłużony Policjant”. Były też awanse na wyższe stopnie służbowe. 

W uroczystości uczestniczyli także: Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki; Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa; bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski, samorządowcy i podkarpaccy parlamentarzyści.

Uroczystość zakończyła defilada kompanii honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości w Białym Ogrodzie przy Placu Farnym odbył się piknik z atrakcjami dla dzieci. Każdy mógł z bliska obejrzeć wyposażenie i sprzęt policyjny, radiowozy i motocykle, i przyjrzeć się pracy technika kryminalistyki. Był patrol konny i  rowerowy, miasteczko ruchu drogowego oraz Miś Popo – maskotka podkarpackiej policji.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama