Zdjęcie: materiały prasowe
Reklama

6-osobowa reprezentacja Polski przystąpi do rywalizacji w mistrzostwach Europy juniorów w skokach do wody, które w poniedziałek (8 lipca) rozpoczną się w Rzeszowie.

To największa międzynarodowa impreza w sportach wodnych w tym roku w naszym kraju. Mistrzostwa Europy juniorów w skokach do wody będą na miejskim basenie przy ulicy Matuszczaka. Rywalizacja 141 młodych skoczków z 25 krajów m.in. Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Danii, Norwegii, Gruzji czy Litwy, potrwa od 8 do 14 lipca. 

Chłopcy i dziewczęta w wieku powyżej 14. lat, a poniżej 18. lat rywalizują w skokach indywidualnych z trampoliny 1 m i 3 m, skokach indywidualnych z wieży 5 m i 10 m, skokach synchronicznych z trampoliny 3 m, skokach synchronicznych z wieży. Przed zespołami mieszanymi są następujące konkurencje: skoki synchroniczne z trampoliny 3 m, skoki synchroniczne z wieży i konkurs drużynowy.

– Obiekt w Rzeszowie jest w tym momencie najlepszym obiektem do skoków do wody w Europie – zarówno pod względem treningu, jak i startów. Otrzymanie organizacji takich zawodów jest dla nas dużym wyróżnieniem, ale także wyzwaniem – mówiła po styczniowej decyzji European Aquatics prezes Polskiego Związku Pływackiego Otylia Jędrzejczak.

Juniorski czempionat Starego Kontynentu jest rozgrywany od 1967 roku. Impreza tej rangi odbędzie się w Polsce po raz drugi. W 2013 roku gospodarzem był Poznań, a nasza kadra zakończyła zmagania w Termach Maltańskich z trzema krążkami: złoto i srebro wywalczył Kacper Lesiak, a na najniższym stopniu podium stanęła Kaja Skrzek.

W całej historii mistrzostw biało-czerwoni cieszyli się z 17 medali (5 złotych, 8 srebrnych i 4 brązowych). Autorką ostatnich sukcesów była Kaja Skrzek, która w 2016 roku zwyciężała dwukrotnie – na trampolinie 1 m i 3 m.

Zmagania w Rzeszowie odbędą się w znakomitym momencie dla polskich skoków do wody. W ostatnich miesiącach w tej dyscyplinie nie brakuje sukcesów. Na początku roku Robert Łukaszewicz wywalczył pierwszą od 32 lat kwalifikację olimpijską dla naszego kraju.

W czerwcu biało-czerwoni zanotowali historyczny start w mistrzostwach Europy – kończąc zawody w Belgradzie z trzema medalami: złotym Andrzeja Rzeszutka i srebrnym Aleksandry Błażowskiej na trampolinie 1 m oraz brązowym duetu Rzeszutek/Lesiak w skokach synchronicznych z trampoliny 3 m.

– Jesteśmy bardzo dumni i cieszymy się tymi historycznymi sukcesami. Pokazują, jak duży potencjał tkwi u nas w tej dyscyplinie. Wierzę, że mistrzostwa Europy juniorów też wpłyną na rozwój skoków do wody w naszym kraju – dodaje Otylia Jędrzejczak. 

Zdjęcie: materiały prasowe

Juniorzy, których występy wspiera sponsor główny PZP – Polska Grupa Energetyczna, spróbują nawiązać do osiągnięć starszych kolegów. W Rzeszowie zaprezentuje się sześcioosobowa kadra, którą poprowadzą Grzegorz Kozdrański i Agnieszka Rolańska.

W kategorii A (roczniki 2006-2008) skakać będą: Alexandra Jiampietro, Natalia Piwowarska, Maciej Bujak, Nataniel Dynak i Piotr Sadowski. Z kolei w kategorii B (roczniki 2009-2010) jedyną naszą przedstawicielką będzie Ada Siborenko.

Część reprezentantów Polski ma już za sobą doświadczenie startów w tak dużej imprezie. Piwowarska i trenująca na co dzień w Stanach Zjednoczonych Jiampietro rywalizowały na mistrzostwach Europy juniorów również w 2022 i 2023 roku.

Dwa lata temu w Otopeni debiutował jeszcze Dynak. Zawodnik Auerbacha Tychy był też w kadrze na ubiegłoroczny czempionat, ale kontuzja pozbawiła go szans na występ w Rijece. W Chorwacji rywalizował za to Bujak.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Rok temu Polacy wywalczyli siedem miejsc w pierwszej dziesiątce, a najwyżej sklasyfikowana – na 4. pozycji – została Piwowarska. Reprezentantka COSW Częstochowa znalazła się tuż za podium kategorii B w skokach z wieży.

Zmagania w Rzeszowie rozpoczną się w poniedziałek i potrwają do końca tygodnia. W pierwszym dniu imprezy odbędą się zawody drużynowe. Od wtorku do niedzieli zmagania będą się toczyć w dwóch sesjach – eliminacyjna będzie się rozpoczynać o 10:00. Finały konkurencji odbywają się w tych samych dniach w godzinach 16:00, 17:00, 18:30, a po nich następują ceremonie rozdania medali – łącznie w szesnastu konkurencjach.

Rywalizację młodych skoczków do wody mogą oglądać kibice. Wstęp bezpłatny. Wydarzenie można śledzić także w internecie – link do transmisji video na żywo. Więcej informacji na stronie: rzeszowdiving2024.com. 

Reprezentacja Polski na MEJ w skokach do wody:

Alexandra Jiampietro (KSW Stal Rzeszów)

Natalia Piwowarska (COSW Częstchowa)

Ada Siborenko (UKS Pałac Młodzieży Warszawa)

Maciej Bujak (COSW Częstochowa)

Nataniel Dynak (UKS Auerbach Tychy)

Piotr Sadowski (UKS Pałac Młodzieży Warszawa)

(RzN)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama