Reklama

A po świętach wielkanocnych kolejne „Święto” w Rzeszowie, tym razem w Teatrze Przedmieście. Spektakl dla wielbicieli prozy  Wiesława Myśliwskiego.

[Not a valid template]

 

Dorosły mężczyzna, zagubiony, jak małe dziecko, w gąszczu własnych problemów, które próbuje załagodzić alkoholem. Kochanki, rodzice – tradycjonaliści i ksiądz – każde z nich chce na jego plecy wrzucić bagaż własnych oczekiwań, a on nie chce go dźwigać. Jedyne czego pragnie to akceptacji i miłości. Takim właśnie człowiekiem jest bohater spektaklu „Święto”.

Kluczowy element sztuki to czas i przestrzeń, w którą uwikłana jest postać. Jego świat to zderzenie zdeklasowania i świętości, zabawy i modlitwy, „biednego” człowieka i jego skomplikowanej natury. To łączenie różnego rodzaju namiętności i sprzeczności oraz walka z własną pamięcią.

Przyczynkiem do powstania „Święta” stał się fragment prozy Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu”. To ta książka Anetę Adamską skłoniła, żeby uważniej przyjrzeć miłości, przemijaniu, Bogu oraz człowiekowi. Warto wspomnieć, że  sam Wiesław Myśliwski jest również związany z Rzeszowem,  w maju 2012 roku został on doktorem honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Spektakl „Śwęty” cieszy się dużym zainteresowaniem, o czym świadczą otrzymane nagrody, a jest ich kilka: Złoty Róg Myśliwski Króla Jana na 34. Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu-Zdroju (2013), „Srebrna misa borowiny” za reżyserię dla Anety Adamskiej, Grand Prix na 14. Festiwalu Teatralnym „Garderoba Białołęki” w Warszawie (2012) oraz wyróżnienie w plebiscycie krytyków teatralnych miesięcznika „Teatr” nagrodą „Najlepsza, Najlepszy, Najlepsi w sezonie 2012/2013” w kategorii teatr offowy.

Na scenie występują: Aneta Adamska, Monika Adamiec, Jakub Adamski, Krzysztof Adamski, Kinga Fornek, Łukasz Lisowski, Paweł Sroka i Maciej Szukała.

Tę dobrze zapowiadającą się sztukę będzie można obejrzeć już 3 kwietnia (niedziela) o godz. 19:00 w Teatrze Przedmieście (Reformacka 4). Bilety w cenie  30 zł i 20 zł można kupić w kasie biletowej teatru.  Rezerwacje miejsc pod numerem telefonu: 667 714 730.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: