Święto Wojska Polskiego i 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Uroczystości w Rzeszowie [FOTO]

3
Reklama

– Na Podkarpaciu, rola i miejsce wojska w codziennym życiu lokalnych społeczności, przywiązanie do historii i tradycji oraz patriotyzm są wyjątkowe w skali całego kraju – mówił w środę w Rzeszowie płk Rafał Kowalik, zastępca dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

 

W środę 15 sierpnia w całym kraju, także w Rzeszowie, obchodzono Święto Wojska Polskiego oraz 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej „cudem nad Wisłą”. To wtedy wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód.

Rzeszowskie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym, potem kolumny pododdziałów składających się z żołnierzy Garnizonu Rzeszów, służb mundurowych oraz młodzieży strzeleckiej przemaszerowały ulicami miasta przed pomnik gen. Władysława Sikorskiego.

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, podczas swojego wystąpienia mówiła, że Bitwa Warszawska jest rocznicą “chwały polskiego oręża”. – Życzę wam męstwa, hartu ducha i autentycznej miłości do ojczyzny. Niech służba na rzecz Polski przyniesie wam wiele zawodowych sukcesów i stanowi źródło osobistej satysfakcji – mówiła do żołnierzy Ewa Leniart. 

Podczas uroczystości podniesiono flagę państwową i odegrano hymn Polski. Płk Rafał Kowalik, zastępca dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, przypomniał genezę Święta Wojska Polskiego oraz nawiązał do czasów współczesnych.

98 lat temu wojsko polskie stoczyło bitwę, dzięki której ocalona została tak niedawno odzyskana po latach zaborów wolność. Wiktoria roku 1920 zawsze będzie powodem do dumy, zarówno dla nas, jak i dla następnych pokoleń Polaków. Bitwa Warszawska szeroko rozsławiła w świecie imię żołnierza polskiego. Był to jeden z największych sukcesów naszego oręża i  jednocześnie jedna z najważniejszych bitew stanowiących o losach ówczesnego świata – mówił płk Kowalik. 

Zaznaczył, że tegoroczne Święto Wojska Polskiego jest szczególne, bo przypada w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – Tutaj, na Podkarpaciu, rola i miejsce wojska w codziennym życiu lokalnych społeczności, przywiązanie do historii tradycji oraz patriotyzm są wyjątkowe w skali całego kraju – dodał płk Rafał Kowalik.

Z kolei Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, mówił, że “współczesne pokolenia Polaków mają to szczęście, że mogą korzystać z wolności, która nie była dana naszym przodkom”.

– Dziś swój patriotyzm wyrażamy poprzez codzienną i sumienną pracę na rzecz ojczyzny, ale także poprzez pielęgnowanie historii, kultury, dziedzictwa narodowego, a przede wszystkim pamięci o tych, którzy polegli za naszą wolność. Dziś polski żołnierz nie przelewa krwi za Polskę, ale w swojej służbie musi być czujny i gotowy do obrony Polski i Polaków. Bycie żołnierzem to zobowiązanie do służenia ojczyźnie i jej obywatelom, to także zaszczyt, duma i honor – dodał.

W czasie uroczystości wręczono akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz Medale Za Zasługi Dla Obronności Kraju. Odczytano także apel pamięci, a kompania honorowa wystawiona przez 1. Batalion Strzelców Podhalańskich oddała salwę honorową. Uroczystość zakończyła się defiladą prowadzoną al. Cieplińskiego. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

3 KOMENTARZE

Comments are closed.