Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News

W najbliższy wtorek (15 sierpnia) w Rzeszowie przed pomnikiem gen. Sikorskiego odbędą się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Tegoroczne święto związane jest z 97. rocznicą Bitwy Warszawskiej.

Święto Wojska Polskiego przed pomnikiem gen. Sikorskiego przy al. Cieplińskiego rozpocznie się o godz. 11:00. Uroczystości poprzedzone będą mszą świętą w Kościele Garnizonowym przy ul. Reformackiej w Rzeszowie, która rozpocznie się o 9:30.

Bezpośrednio po liturgii żołnierzy oraz wszyscy gośce przemaszerują ulicami miasta – Reformacką, Hoffmanowej, Mochnackiego, Cieplińskiego – pod pomnik gen. Sikorskiego.

W uroczystości wezmą udział żołnierze jednostek i instytucji wojskowych Garnizonu Rzeszów, kombatanci, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz służb mundurowych i młodzież.

– W czasie apelu, który odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, żołnierze otrzymają akty mianowania na kolejne stopnie wojskowe, odczytany zostanie apel pamięci, a pododdział honorowy strzeli salwę.  Obchody zakończy złożenie kwiatów pod pomnikiem generała Sikorskiego – poinformował kpt. Konrad Radzik, rzecznik 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W tym ważnym dla żołnierzy dniu podhalańczyków będzie można zobaczyć w Krośnie, Sanoku, Przemyślu, Nisku, Kłodzku, Ludźmierzu i Jarosławiu. Ponadto żołnierze z szarotką na rękawach wezmą udział w centralnych uroczystościach Święta Wojska Polskiego w Warszawie.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest od 1992 roku na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej również „cudem nad Wisłą”, kiedy to wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło również zachować uzyskaną w 1918 roku niepodległość.

W czasach II Rzeczpospolitej 15 sierpnia obchodzono Dzień Żołnierza, następnie w PRL-u ustanowiono 12 października Dzień Wojska Polskiego, w celu upamiętnienia bitwy pod Lenino. Dopiero po upadku komunizmu ustanowiono oficjalnie Święto Wojska Polskiego na 15 sierpnia.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama